بازدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از اردوگاه‌های آوارگان پناهجوی سودانی در چاد

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل تنها در سال گذشته، نزدیک به 15,000 نفر در شهر الجنینه سودان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی شنبه 7 بهمن، وارد اردوگاه «فرشنا» برای آوارگان پناهجوی سودانی در شرق کشور چاد شد.

کریم خان جلسات خود را در این اردوگاه آغاز کرد که یکی از 14 اردوگاهی است که در آن پناهجویان سودانی که طی سال‌های 2003 و 2004 از دارفور آواره شده‌اند، نگهداری می‌شوند.

کشته شدن 15 هزار نفر در الجنینه

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی همچنین از اردوگاه «ادری» که شامل صدها هزار سودانی آواره شده از دارفور غربی و شهر الجنینه که طبق گزارش‌های سازمان ملل تنها در سال گذشته حدود 15,000 نفر در آن کشته شدند، بازدید خواهد کرد.

دادستان کل قرار است دوشنبه آینده از انجامنا، پایتخت چاد، گزارش خود را در مورد وضعیت منطقه دارفور و پیشرفت تحقیقات جدید به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که سال گذشته حدود 10 تا 15 هزار نفر در یکی از شهرهای منطقه دارفور غربی سودان در خشونت‌های نژادی که توسط نیروهای پشتیبانی سریع سودان انجام شد، کشته شدند.

در گزارش ارائه شده به شورای امنیت سازمان ملل، ناظران مستقل تحریم‌های سازمان ملل، تعداد کشته‌شدگان در الجنینه را به منابع اطلاعاتی نسبت دادند و آن را با تخمین‌‌های سازمان ملل مبنی بر کشته شدن حدود 12000 نفر در سراسر سودان از زمان آغاز جنگ در 15 آوریل 2023 میان نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع سودان مقایسه کردند.

سازمان ملل می‌گوید حدود نیم میلیون نفر از سودان به شرق چاد در صدها کیلومتری جنوب امدگراس فرار کرده‌اند.

همه کسانی که با ناظران صحبت کردند، از «جسدهای بسیاری در طول جاده، از جمله اجساد زنان، کودکان و مردان جوان» صحبت به میان آوردند. ناظران همچنین خشونت‌های جنسی «گسترده» مربوط به درگیری را گزارش کردند که توسط «نیروهای پشتیبانی سریع» انجام شده است.

«دستاوردهای نظامی»

نیروهای پشتیبانی سریع اخیراً به دستاوردهای نظامی دست یافتند، چرا که آن‌ها کنترل «ود مدنی»، یکی از بزرگترین شهرهای سودان را به دست گرفتند و تسلط خود را بر منطقه دارفور غربی تقویت کردند.

ایالات متحده، در ماه دسامبر، رسماً اعلام کرد که هر دو طرف درگیری در سودان مرتکب جنایات جنگی شده‌اند و نیروهای پشتیبانی سریع نیز مرتکب جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی شده‌اند.

جنگ تقریبا نیمی از جمعیت 49 میلیونی سودان را نیازمند کمک‌های انسانی کرده است، این در حالی است که بیش از 7.5 میلیون نفر منازل خود را ترک کرده‌اند، و سودان با بزرگترین بحران آوارگی در جهان و گسترش قحطی مواجه است.

ناظران بر تحریم‌ها به شورای امنیت گفتند که روندهای مکرر میانجی‌گری و پافشاری طرف‌های درگیر بر مواضع خود و رقابت منافع منطقه‌ای در این بحران به این معناست که تلاش‌ها برای توقف جنگ و برقراری صلح کارساز نبوده و دستیابی به یک راه‌حل سیاسی یا رسیدگی به بحران انسانی همچنان ناممکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید