انتقاد تند نماینده اسرائیل در سازمان ملل از گوترش

گیلاد اردان با فراخوان همه کشورهای کمک‌کننده به تعلیق کمک‌های خود به «آنروا»، خواستار تحقیقاتی شد که همه کارکنان این آژانس را در بر بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از طرح اتهاماتی از سوی اسرائیل مبنی بر مشارکت برخی از کارکنان «آنروا» در حمله 7 اکتبر، گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، بار دیگر آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان را هدف انتقادات تند وتیز خود قرار داد.

اردان، یکشنبه 8 بهمن طی بیانیه‌ای، گوترش را به تلاش برای سازماندهی کشتار اسرائیلی‌ها متهم کرد و مدعی شد که «دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر نشان داد که جان و امنیت شهروندان اسرائیل برای او اهمیت واقعی ندارد».

اردان افزود: «پس از سال‌ها بی‌توجهی به شواهدی که شخصاً به او در مورد آنروا و دست داشتن آن در تحریک و تروریسم ارائه شد و قبل از انجام تحقیقات جامع برای تعیین مکان حضور همه تروریست‌ها و قاتلان وابسته حماس در آنروا، همه کمک‌های مالی به این آژانس، بر سازماندهی قتل و تروریسم متمرکز شده است».

نماینده اسرائیل در سازمان ملل خاطرنشان کرد: «هر کشوری که قبل از انجام تحقیقات جامع در مورد آنروا به تأمین مالی آن ادامه دهد، باید بداند که منابع مالی این آژانس برای تروریسم استفاده می‌شود و کمک‌هایی آتی به آنروا، ممکن است به جای ساکنان غزه، به دست تروریست‌های حماس برسد».

او با فراخوان همه کشورهای کمک‌کننده به تعلیق کمک‌های خود به «آنروا»، خواستار تحقیقاتی شد که همه کارکنان این آژانس را دربربگیرد.

اعلام تعهد گوترش

از سویی گوترش امروز با اشاره به این که قرارداد 9 کارمند این سازمان که احتمالا در حملات 7 اکتبر دست داشتند را فسخ کرده است، متعهد به پاسخگوسازی هر کارمندی شد که در اقدامات تروریستی نقش داشته باشد.

در پی طرح اتهاماتی از سوی اسرائیل در خصوص دست‌داشتن 12 نفر از کارکنان «آنروا» در حملات 7 اکتبر، آمریکا، بریتانیا، آلمان، هلند، سوئیس، فنلاند، استرالیا و کانادا، کمک‌های خود به این آژانس را به حالت تعلیق درآوردند.

انتقادات قبلی اسرائیل

این اولین بار نیست که گوترش به دلیل مواضعش در قبال جنگ غزه، آماج انتقادات اسرائیل قرار می‌گیرد به طوری که در 24 اکتبر گذشته تل‌آویو، خواهان استعفای فوری دبیر کل شد و الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل پس از اظهارات گوترش در این خصوص که حمله حماس از خلاء نیامده است، با دیدار با او مخالفت کرد.

همچنین از زمان حمله حماس در 7 اکتبر، گیلاد اردان چندین نوبت دبیرکل سازمان ملل را هدف انتقاد قرار داد و او را متهم کرد که «از نظر اخلاقی فاسد است و شایستگی منصب خود را ندارد زیرا تروریسم را محکوم نمی‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید