سعودی از حکم دادگاه لاهه علیه اسرائیل به‌دلیل ادامه جنگ آن در نوار غزه استقبال کرد

پادشاهی عربی سعودی سعودی بر «مخالفت قاطعانه خود با اقدامات اشغالگران اسرائیلی و تخلف‌های آنان از توافق سازمان ملل درباره نسل‌کشی» تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی شامگاه جمعه 6 بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ریاض از حکم دیوان دادگستری بین‌المللی که بنا به درخواست آفریقای جنوبی برای اعمال تدابیر اضطراری علیه اسرائیل به‌دلیل [ادامه] جنگ آن در نوار غزه صادر شده است، استقبال می‌کند».

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که پادشاهی عربی سعودی بر «مخالفت قاطعانه خود با اقدامات اشغالگران اسرائیلی و تخلف‌های آنان در نقض توافق سازمان ملل درباره نسل‌کشی» تاکید می‌کند.

دیوان دادگستری بین‌المللی جمعه با صدور حکمی اولیه از اسرائیل خواست تا مانع از ارتکاب هر گونه اقدامی در نوار غزه شود که ممکن است «نسل‌کشی» تلقی خواهد شد.

همزمان با نگرانی‌های فزاینده درباره سرنوشت غیرنظامیان محاصره شده در میانه درگیری‌های اسرائیل و حماس در غزه، این دادگاه همچنین از اسرائیل خواست اجازه دهد کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه ارسال شود.

اما این دادگاه بین‌المللی که مقر آن در شهر لاهه هلند است، در حکم اولیه خود، دستوری مبنی بر لزوم توقف جنگ در نوار غزه، جایی که ارتش اسرائیل حملات گسترده و ویرانگری را در پاسخ به حمله بی‌سابقه و غافلگیرکننده هفتم اکتبر حماس آغاز کرده و ادامه می‌دهد، صادر نکرده است.

به گفته این مرجع عالی قضایی بین‌المللی اسرائیل که با اعمال محاصره کامل و شدید بر همه گذرگاه‌های محل ورود کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به نوار غزه کنترل دارد، باید «اقداماتی فوری» را برای فراهم ساختن «کمک‌های بشردوستانه‌ای که فلسطینی‌ها به آن نیاز فوری دارند»، اتخاذ کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید