مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: وضعیت غزه جهنمی است

نماینده اسرائیل در سازمان ملل در ژنو سازمان جهانی بهداشت را به «تبانی» با حماس متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت بهداشت غزه، جمعه 6 بهمن، در بیانیه‌ای از کشته‌شدن 183 فلسطینی و مصدومیت 377 نفر در بمباران‌های اسرائیل ظرف 24 ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش تلویزیون الاقصی، اطراف اردوگاه خان‌یونس در جنوب نواز غزه امروز صحنه درگیری ستگین بود و صدای انفجارهای شدید در این منطقه شنیده شد.

طبق این گزارش، نیروهای ارتش اسرائیل مدرسه الامل، محل اسکان آوارگان در غرب استان خان یونس را در محاصره گرفته و ضمن استقرار در ساختمان‌های مسکونی اطرف محله الامل، هر شی متحرک را هدف تیراندازی قرار داده و به محاصره بیمارستان الامل وابسته به هلال احمر فلسطینی ادامه می‌دهند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که قایق‌های توپدار اسرائیلی مناطقی را در غرب دیرالبلح در مرکز نوار غزه گلوله‌باران کردند.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین نیز جمعه اعلام کرد که 13 جسد شب گذشته پس از بمباران خانه‌ها در مرکز نوار غزه به بیمارستان شهداء الاقصی منتقل شدند.

22 کشته در خان یونس

خبرگزاری فلسطینی شهاب شامگاه پنج‌شنبه گزارش داد که در بمباران خان یونس که در سراسر روز گذشته ادامه داشت، 22 نفر کشته شدند.

سخنرانی گبریسوس

از سویی تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت، در یک سخنرانی در شورای اجرایی سازمان ملل متحد با «جهنمی» Hellish خواندن شرایط غزه، خواستار آتش‌بس و ایجاد «راه حل واقعی» برای منازعه اسرائیلی - فلسطین شد.

او در توصیف وضعیت حاکم بر غزه زیر بمباران‌های اسرائیل که تا کنون بیش از 26 هزار کشته برجای گذاشته، به‌شدت احساساتی شد.

گبریسوس در سنین جوانی شخصا دشواری‌های دوران جنگ را در بمباران مناطق مرزی بین اتیوپی و اریتره در فاصله سال‌های 1998 و 2000 و تلاش برای حفاظت از کودکانش در یک پناهگاه، لمس کرده است.

واکنش اسرائیل به سخنان گبریسوس

از سویی مراو الون شاحر، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در ژنو، در اظهارات ارسالی به «رویترز»، گفت که اظهارات مدیر سازمان جهانی بهداشت، بیانگر «شکست کامل رهبری» این سازمان است.

شاحر افزود: «اظهارات مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، تبلور همه اشتباهات این سازمان از 7 اکتبر تاکنون است زیرا طی آن هیچ اشاره‌ای به گروگان‌ها، تجاوز و قتل اسرائیلی‌ها و استفاده نظامی حماس از بیمارستان‌ها و استفاده نفرت‌انگیز از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی نکرد».

او با متهم‌کردن سازمان جهانی بهداشت به «تبانی» با حماس، گفت که این سازمان، چشم خود را بر فعالیت‌های نظامی حماس در بیمارستان‌های غزه، بسته است.

گبریسوس در همان سخنرانی هشدار داد که افراد بیشتری در غزه از گرسنگی و بیماری به‌کام مرگ فروخواهند رفت.

مدیر سازمان جهانی بهداشت افزود: «با در نظرگرفتن تمامی این موارد گمان نمی‌کنم درک میزان «جهنمی‌بودن» اوضاع غزه، کار دشواری باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید