دیوان لاهه در پرونده «نسل‌کشی» فلسطینیان توسط اسرائیل حکم صادر می‌کند

یک هیئت فلسطینی در جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری شرکت خواهد کرد تا حکم مورد انتظار را امروز اعلام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قضات وابسته به سازمان ملل متحد، جمعه 6 بهمن، حکم خود را در مورد درخواست ارائه‌شده از سوی آفریقای جنوبی برای اعمال تدابیر اضطراری علیه اسرائیل که در دیوان بین‌المللی دادگستری متهم به ارتکاب جنایات نسل‌کشی در ارتباط با عملیات نظامی خود در نوار غزه است، صادر خواهند کرد.

وزارت خارجه فلسطین اعلام کرد که یک هیئت فلسطینی در جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری شرکت خواهد کرد تا حکم مورد انتظار را امروز اعلام کند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرف فلسطینی از «سرعت صدور تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص اقدامات پیشگیرانه ظرف دو هفته پس از ارائه درخواست آفریقای جنوبی»، قدردانی می‌کند.

حکم امروز این دادگاه به اتهام اصلی این پرونده در خصوص وقوع نسل‌کشی نمی‌پردازد، بلکه بر مداخله فوری درخواست‌شده از سوی آفریقای جنوبی، متمرکز است.

از جمله اقداماتی که آفریقای جنوبی خواستار آن شده، توقف فوری عملیات نظامی اسرائیل است که مناطق وسیعی را در نوار غزه ویران کرد که به گفته مقامات بهداشتی در غزه، تا بدین‌جا جان بیش از 25000 نفر را گرفته است.

اسرائیل از دادگاه می‌خواهد که این پرونده را به طور کامل رد کند. سخنگوی دولت اسرائیل پنجشنبه گفت که تل‌آویو انتظار دارد، دادگاه وابسته سازمان ملل «این اتهامات نادرست و گمراه کننده را رد کند».

آفریقای جنوبی دو هفته پیش اعلام کرد که هدف حمله هوایی و زمینی اسرائیل، «نابودی اهالی» غزه است.

این در حالی است که اسرائیل ضمن رد این اتهامات، تاکید دارد که به قوانین بین‌المللی احترام گذشته و از حق دفاع از خود برخوردار است.

هیئت 17 نفره قضات دادگاه لاهه در مورد اعمال تدابیر موقت یا عدم اجرای آن و وجود احتمال معقول در این خصوص که اسرائیل مرتکب موارد نقض کنوانسیون منع نسل‌کشی 1948 شده باشد، حکم خواهد داد و طی جلسه یک ساعته امروز، حکمش را صادر خواهد کرد.

آفریقای جنوبی خواهان صدور 9 اقدام اضطراری است که به منزله حکم حفاظتی است و به بررسی کامل پرونده که ممکن است سال‌ها زمان ببرد، ادامه خواهد داد.

پرتوریا از دادگاه می‌خواهد که دستور توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر را صادر کند.

دادگاه موظف به پیگیری درخواست‌های آفریقای جنوبی نیست و اگر تشخیص دهد که در این مرحله از پرونده، واجد صلاحیت است، می‌تواند دستور اجرای هر اقدامی را که لازم بداند، صادر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید