دادگاه لاهه: اسرائیل باید از تحریک به نسل‌کشی جلوگیری و عاملان آن را مجازات کند

حکم اولیه صادره از سوی دادگاه بین‌المللی لاهه با استقبال‌ بسیاری از طرف‌های حامی آرمان‌های فلسطین مواجه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

دیوان دادگستری بین‌المللی، جمعه 6 بهمن، در حکم بدوی خود درباره شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل که مقامات تل‌‌آویو را به ارتکاب جنایت‌ «نسل‌کشی» در نوار غزه متهم می‌کند، به کشور اسرائیل دستور داد از تحریک به نسل‌کشی جلوگیری و عاملان آن را مجازات کند و امکان ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار تحت محاصره غزه را فراهم سازد.

آفریقای جنوبی در شکایت خود علیه اسرائیل به دیوان دادگستری بین‌المللی خواستار صدور حکمی برای اتخاذ تدابیر فوری شامل توقف عملیات نظامی در نوار غزه شده بود اما این خواسته در حکم صادره از سوی دادگاه لاهه لحاظ نشد.

تهاجم اسرائیل به نوار غزه در پاسخ به حمله غافلگیرانه و بی‌سابقه 7 اکتبر حماس آغاز شد و از آن زمان تاکنون ارتش اسرائیل با محاصره کامل این باریکه، یورش نظامی ویران‌کننده‌ای را علیه ساکنان نوار غزه ادامه می‌دهد که در نتیجه آن 25,900 غیرنظامی اغلب زن و کودک کشته و بیش از 60 هزار نفر زخمی و بیش از دو میلیون نفر نیز آواره شدند.

دیوان دادگستری بین‌المللی طی قرائت حکم صادره تاکید کرد که حق محافظت از فلسطینی‌ها در غزه در برابر اقدامات نسل‌کشی را به رسمیت می‌شناسد و فلسطینی‌ها تحت کنوانسیون مربوط به «نسل‌کشی» محافظت می‌شوند.

این مرجع عالی قضایی بین‌المللی طی حکم صادره خود به اسرائیل دستور داد تا تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از نسل‌کشی در نوار غزه را اتخاذ کند.

در حکم دادگاه لاهه آمده است که اسرائیل باید از این‌که نیروهایش مرتکب نسل‌کشی نمی‌شوند، اطمینان حاصل کرده و اقداماتی را برای بهبود اوضاع انسانی در باریکه غزه انجام دهند.

دیوان دادگستری بین‌المللی همچنین به اسرائیل دستور داد که ظرف یک ماه گزارشی از اقدامات خود را در ارتباط با اجرای مفاد این حکم به دادگاه لاهه ارائه کند.

در حکم دیوان بین‌المللی دادگستری همچنین آمده است که «دولت اسرائیل باید تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از ارتکاب همه اعمال در حیطه ماده دوم کنوانسیون نسل‌کشی به کار گیرد.»

اکثریت هیئت متشکل از 17 قاضی دیوان بین‌المللی دادگستری به لزوم اتخاذ اقدامات فوری که بیشتر درخواست‌ها در شکایت آفریقای جنوبی را پوشش می‌دهد، به استثنای توقف عملیات نظامی اسرائیل در غزه، رای مثبت دادند.

دیوان بین المللی دادگستری، جمعه 6 بهمن، اعلام کرد که این صلاحیت را دارد که در مورد اقدامات اضطراری درخواست شده توسط آفریقای جنوبی در پرونده‌ای که علیه اسرائیل تشکیل شده است، تصمیم‌گیری کند. دادگاه لاهه اعلام کرد که شکایت را آن‌طور که اسرائیل خواسته، رد نخواهد کرد.

دادگاه کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه ادامه داد: «ما پرونده نسل‌کشی علیه اسرائیل را رد نمی‌کنیم. فلسطینی‌ها گروهی هستند که تحت حمایت کنوانسیون نسل‌کشی قرار دارند.»

این حکم اولیه صادره از سوی دادگاه بین‌المللی لاهه با استقبال‌ بسیاری از طرف‌ها مواجه شد.

استقبال از حکم دادگاه لاهه

آفریقای جنوبی در پی صدور این حکم اعلام کرد:«از تدابیر موقتی که دادگاه لاهه دستور به اتخاذ آن علیه اسرائیل داده است، استقبال می‌کنیم. حکم صادره از دیوان دادگستری بین‌المللی، نقطه عطفی مهم جهت تحقق عدالت برای مردم فلسطین است».

وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در این‌باره گفت: «امیدوار بودم که دادگاه لاهه حکمی برای متوقف کردن جنگ در نوار غزه صادر کند».

به‌دنبال آن رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز گفت:« از اسرائیل انتظار می‌رود به حکم صادره از سوی دیوان دادگستری بین‌المللی پایبند شود. به‌دنبال صدور حکم دادگاه لاهه باید تلاش‌ها را برای متوقف کردن جنگ در نوار غزه هماهنگ کرد».

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که پایبندی فوری و کامل به حکم صادره از دیوان دادگستری بین‌المللی را انتظار دارد.

ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین جمعه 6 بهمن با استقبال از اقدامات موقتی که دادگاه بین‌المللی لاهه به لزوم اجرای آن دستور داده، تاکید کرد که صدور حکم دیوان دادگستری بین‌المللی به نفع انسانیت و قانون بین‌المللی است. او همه کشورها را به اجرای تدابیر حکم صادره از دادگاه لاهه فراخواند.

محمد اشتیه، نخست‌وزیر فلسطین در این‌باره گفت:« امیدوار بودیم که دادگاه لاهه حکم به متوقف کردن جنگ بدهد اما قبول مسأله امر مهمی است. از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم بر اسرائیل فشار آورده تا تهاجم تجاوزکارانه خود به نوار غزه را متوقف سازد».

وزارت خارجه فلسطین نیز تاکید کرد که حکم دادگاه لاهه یادآور‌کننده این است که هیچ کشوری بالاتر از قانون نیست.

یکی از اعضای جنبش فلسطینی«فتح» نیز به «العربیه» گفت:« از حکم دادگاه لاهه استقبال می‌کنیم. حکم صادره از دیوان دادگستری بین‌المللی برای متوقف کردن جنگ تاریخی است. مردم فلسطین در سرزمین‌های خود پایدار و ثابت قدم هستند».

واکنش «حماس» و ایران

یکی از رهبران «حماس» طی اظهاراتی به خبرگزاری «رویترز»، حکم دادگاه بین‌المللی لاهه را «تحولی مهم در راستای منزوی کردن اسرائیل و آشکارسازی جنایت‌های آن در نوار غزه» ارزیابی کرد.

در همین راستا حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز گفت خواهان آن هستیم که مقامات اسرائیلی پس از صدور حکم دیوان دادگستری بین‌المللی به عدالت سپرده شوند.

واکنش اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به حکم دیوان دادگستری بین‌المللی تاکید کرد که اسرائیل در جنگ بی‌سابقه‌ای درگیر است و در چارچوب قانون بین‌المللی دفاع از خود را ادامه خواهد داد.

نتانیاهو در اظهارات خود «اعلام آمادگی دادگاه لاهه برای بررسی ارتکاب نسل‌کشی توسط اسرائیل» را «لکه ننگی که پاک نخواهد شد» توصیف کرد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل که طی قرائت حکم دادگاه لاهه به برخی از اظهارات نفرت‌پراکنانه و جنجال‌برانگیز او که در ابتدای جنگ علیه فلسطینی‌ها گفته، اشاره شده بود گفت که دادگاه لاهه با موافقت خود برای بررسی پرونده نسل‌کشی مرتکب «تجاوز» شد.

وزیر دفاع اسرائیل گفت:«هر که به‌دنبال عدالت است آن را نه در دادگاه لاهه بلکه در تونل‌های حماس در غزه خواهد یافت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید