رویترز از آغاز گفت‌و‌گوهای واشینگتن و بغداد برای پایان ماموریت ائتلاف در عراق خبر داد

«رویترز» به نقل از منابع عراقی: روند گفت‌وگوهای واشینگتن و بغداد در باره نحوه خروج نیروهای ائتلاف ضد تروریسم به رهبری آمریکا از عراق و چگونگی جایگزینی آن با روابط دوجانبه به دلیل آغاز جنگ در نوار غزه متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهار منبع عراقی، چهارشنبه 4 بهمن به خبرگزاری «رویترز» گفتند که واشینگتن و بغداد در آستانه گفت‌وگو برای پایان دادن به مأموریت ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده هستند.

طبق گزارش «رویترز» این منابع گفتند که روند گفت‌وگوهای واشینگتن و بغداد درباره نحوه خروج نیروهای ائتلاف از عراق و چگونگی جایگزینی آن با روابط دوجانبه به دلیل آغاز جنگ در نوار غزه متوقف شد.

این سه منبع گفتند، ایالات متحده پیش شرط‌هایی که پیشتر برای خروج از عراق مطرح کرده بود، از جمله متوقف شدن حملات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران به پایگاه‌های ائتلاف را کنار گذاشتند.

پیام مهم آمریکایی‌ها به عراق

دو منبع همچنین گزارش دادند، آمریکا در نامه‌ای که آلینا رومانوفسکی، سفیر این کشور در بغداد روز چهارشنبه به فواد حسین، وزیر خارجه عراق تحویل داد، آمادگی واشینگتن برای آغاز گفت‌وگو برای خروج را اعلام کرده است.

وزارت خارجه عراق همچنین اعلام کرد، پیام مهمی را دریافت کرده که نخست وزیر این کشور آن را به دقت بررسی خواهد کرد.

انتظار می‌رود این مذاکرات چندین ماه طول بکشد، اما نتیجه آن هنوز مشخص نیست و خروج قریب‌الوقوع نیروهای آمریکایی از عراق بعید است.

حدود 150 حمله به پایگاه‌های آمریکا

از زمان آغاز جنگ غزه بین اسرائیل و حماس در 7 اکتبر 2023، تنش به طور کلی در منطقه بویژه در عراق، سوریه، یمن و لبنان که گروه‌های مسلح وابسته به ایران در آنجا حضور دارند، تشدید شده است به طوری که پایگاه‌های نظامی نیروهای آمریکایی، در عراق و سوریه از 17 اکتبر گذشته تاکنون 150 بار مورد حمله گروه‌های شبه‌نظامی قرار گرفتند.

اگرچه واشینگتن این حملات در دو کشور را به جنگ غزه ربط نداد، اما گروه‌هایی که چندی پیش از تشکیل جبهه «مقاومت اسلامی در عراق» خبر دادند، چندین بار تأکید کردند که این حملات در پاسخ به محاصره و جنگ اسرائیل علیه غزه و موضع حمایت شدید آمریکا از تل‌آویو صورت گرفته است.

از سوی دیگر، نیروهای آمریکایی بیش از یک بار مواضع این گروه‌ها را مورد هدف قرار داد و تهدید کرد که در صورت ادامه حملات آنها به پایگاه‌های آمریکایی، حملات بیشتری را متوجه آنها خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید