محمد بن سلمان راهبرد ملی سعودی در زمینه زیست‌فناوری‌ها را اعلام کرد

بنا بر راهبرد ملی سعودی تدوین شده در زمینه زیست فناوری‌ها پیش‌بینی می‌شود علاوه بر ایجاد هزاران فرصت و شغل کیفی، درآمدزایی این بخش تا سال 2040 تا 3 درصد از تولید ناخالص داخلی غیرنفتی و به ارزش تاثیر کلی بالغ بر 130 میلیارد ریال سعودی برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران سعودی پنج‌شنبه 5 بهمن راهبرد ملی پادشاهی عربی سعودی در زمینه‌ زیست‌ فناوری‌ها (بیوتکنولوژی) را با هدف تقویت جایگاه این پادشاهی به عنوان کشوری پیشگام در این بخش رونمایی کرد.

این استراتژی علاوه بر حفاظت از محیط زیست، دستیابی به امنیت غذایی و آب، به حداکثر‌رسانی فرصت‌های اقتصادی و بومی‌سازی صنایع امیدوارکننده، که به تحقق اهداف برنامه چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی کمک می‌کند، بر بهبود سلامت ملی و ارتقای کیفیت زندگی در این کشور متمرکز خواهد بود.

راهبرد ملی سعودی در زمینه زیست‌فناوری‌ها با هدف رسیدگی به چالش‌ها و استفاده از فرصت‌ها در یک بخش به سرعت در حال رشد تدوین می‌شود. این استراتژی نشان‌دهنده یک نقشه‌راه جامع برای پادشاهی عربی سعودی جهت تبدیل شدن این کشور به یک قطب جهانی در زمینه بیوتکنولوژی تا سال 2040 میلادی است.

ارتقای سلامت و کیفیت زندگی

بخش امیدوارکننده زیست‌ فناوری‌ها فرصت‌های زیادی را برای ارتقای استانداردهای سلامت و کیفیت زندگی شهروندان، افزایش رشد اقتصادی و ایجاد مشاغل و سرمایه‌گذاری‌های با کیفیت برای توسعه صنایع جدید فراهم می‌کند و در عین حال محیطی پایدارتر را در راستای تحقق اهداف برنامه چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی ایجاد می‌کند.

بخش بیوتکنولوژی یکی از زمینه‌های با رشد سریع ارزیابی می‌شود، چرا که برخی از زیست‌ فناوری‌ها با نرخ‌های بالایی موفق عمل می‌کنند و شامل فناوری‌های نوظهور و مدرنی می‌شوند که می‌توانند این بخش را با تأثیرات زیادی به سطوح جدیدی ارتقاء دهند که این با رویکرد سعودی مبتنی بر پتانسیل‌های رقابتی و مزیت‌های منحصر به فرد این کشور در بخش زیست‌ فناوری‌ها و پیشبرد روند توسعه هم‌راستا است.

پیشگامی در صنایع دارو و واکسن‌سازی

از جمله اهداف در این زمینه افزون بر سرمایه‌گذاری در بخش‌های مرتبط با بیوتکنولوژی و حمایت از شایستگی بزرگترین بازار منطقه‌ای در زمینه دارو و واکسن، آموزش کادرهای ملی در زمینه‌های تحقیق، توسعه و نوآوری و ترغیب به ایجاد محیط نظارتی و زیرساخت‌های رقابتی و دیجیتالی و تنوع ژنتیکی است.

تنوع و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی سعودی زمینه‌هایی ایده‌آل را برای انجام مطالعات و تحقیقات پیچیده در زمینه زیست فناوری‌ها در این کشور فراهم خواهد کرد.

بر این اساس، راهبرد ملی سعودی در زمینه بیوتکنولوژی بر چهار بعد استراتژیک تمرکز دارد: واکسن‌ها با هدف بومی‌سازی صنعت واکسن، صادرات آن‌ و نوآوری در این زمینه، علاوه بر تولید زیستی و بومی‌سازی برای افزایش مصرف، بومی‌سازی و صادرات دارو‌های زیستی همچنین ژنومیک، با هدف پیشگامی در تحقیقات ژنومیک و ژن درمانی و در نهایت بهبود گیاهان در حال رشد برای ارتقای خودکفایی و ایجاد نوآوری در بذرهای اصلاح شده است.

این استراتژی سعودی با تسهیل الزامات نظارتی و فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و تامین مالی مناسب، در جهت توانمندسازی صنعت محلی در زمینه بیوتکنولوژی عمل می‌کند.

این استراتژی ملی سعودی همچنین با برنامه‌ها و ابتکارات فراوان خود به تحریک تلاش‌ها به‌منظور ایجاد فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه کمک می‌کند.

با اجرای این راهبرد ملی در زمینه بیوتکنولوژی، سعودی تا سال 2030 به جایگاه پیشگامانه در بخش بیوتکنولوژی در سطح خاورمیانه و شمال آفریقا دست خواهد یافت و تا سال 2040 در سطح بین‌المللی به یک قطب در زمینه زیست فناوری‌ها تبدیل خواهد شد.

3 درصد از تولید ناخالص داخلی غیرنفتی

پادشاهی عربی سعودی با تدوین این استراتژی هدف دارد علاوه بر ایجاد هزاران فرصت و اشتغال‌زایی کیفی در این کشور تا سال 2040، سهم بخش زیست‌فناوری‌ها تا 3 درصد از تولید ناخالص داخلی غیرنفتی و به ارزش تاثیر کلی بالغ بر 130 میلیارد ریال سعودی برسد.

استراتژی ملی سعودی در زمینه بیوتکنولوژی با هدف یکپارچه‌سازی تلاش‌ها در زمان حال و آینده، فراهم کردن یک محیط نظارتی انعطاف‌پذیر و ایجاد زیرساخت‌های پیشرفته، علاوه بر دستیابی به یکپارچگی میان بخش‌های دولتی و خصوصی، و حمایت از سلسله ارزش‌های داخلی مربوط به این بخش تدوین می‌شود.

همانطور که در متن منتشر شده به تفصیل شرح داده شده است. همچنین نسخه‌ای از سند استراتژی ملی بیوتکنولوژی، که بر روشن کردن چشم‌انداز پادشاهی برای این بخش تاکید دارد.

شرح جزئیات این راهبرد ملی سعودی در زمینه زیست فناوری‌ها در نسخه‌ای از سند تدوین شده انتشار یافته است و بر چشم‌انداز پادشاهی عربی سعودی در ارتباط با این بخش تمرکز دارد، بیان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید