گزارش «وال استریت ژورنال» از حمایت‌ تسلیحاتی گسترده ایران از حوثی‌ها

کشتی ایرانی که در دریای سرخ توقیف شد، حاوی محموله‌ای از آخرین فناوری نظامی ایران، قطعات موشک با فناوری پیشرفته، دستگاه‌های پارازیت انداز پهپادی، کیت‌های مونتاژ موشک غدیر، موشک‌های ضد کشتی ایرانی با برد بیش از 200 مایل و تعدادی موتور محرک موشک بالستیک «طوفان»، بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده از مدت‌ها پیش تاکید کرده است که ایران از شبه‌نظامیان حوثی‌ در یمن و بسیاری از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، سوریه وحزب الله لبنان حمایت می‌کند.

اما با تشدید حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، به ویژه توقیف یک کشتی حامل اسلحه پیشرفته ایرانی برای حوثی‌ها در11 ژانویه در دریای سرخ که توسط نیروی دریایی ایالات متحده انجام گرفت، این اتهامات از سوی مقامات نظامی «پنتاگون» علیه تهران افزایش یافته است.

تهران چگونه از حوثی‌ها حمایت می‌کند؟

به گزارش روزنامه آمریکایی «وال ستریت ژورنال» کشتی ایرانی که پیش از حمله بزرگ آمریکایی-بریتانیایی به مواضع حوثی‌ها در یمن توسط نیروی دریایی ایالات متحده در دریای سرخ توقیف شد، حاوی محموله‌ای از آخرین فناوری نظامی ایران، قطعات موشک با فناوری پیشرفته و دستگاه‌های پارازیت انداز پهپادی بوده است.

تجهیزات مصادره شده شامل کیت‌های مونتاژ موشک غدیر، موشک‌های ضد کشتی ایرانی با برد بیش از 200 مایل بود که حوثی‌ها پیشتر از آن استفاده نکرده بودند.

علاوه بر انواع موشک‌، محموله حاوی تعدادی موتور محرک موشک بالستیک «طوفان» است که حوثی‌ها اخیراً فاش کرده‌اند، که با آن می‌توانند اسرائیل را به طور مؤثرتری هدف قرار دهند. این محموله همچنین شامل تجهیزاتی بود که برای دقیق‌تر کردن حملات پهپادی طراحی شده است.

سه روز پیش، مقامات عمانی نیز دستگاه‌های پارازیت‌‌انداز پهپادی که مقامات و مشاوران غربی می‌گویند از ایران نیز آمده بود، را مصادره کردند.

مشاوران و مربیان آموزش نظامی

مشاوران و مقامات امنیتی غربی تاکید کردند که علاوه بر این تسلیحات، سپاه پاسداران ایران و متحد لبنانی آن، حزب الله، مستشارانی را برای کمک به گروه حوثی در حملات دریایی و پرتاب موشک و پهپاد به یمن اعزام کردند.

آنها افزودند که تهران از قاچاقچیان برای آوردن سلاح از ایران به یمن و واسطه‌ها برای خرید قطعات یدکی از طریق برخی شرکت‌ها استفاده می‌کند.

طبق این گزارش مهندسانی از سپاه و حزب الله لبنان در یمن به جمع آوری قطعات موشک‌ها و پهپادها و آماده کردن آنها برای شلیک به حوثی‌ها کمک می‌کنند. همزمان افرادی از کادر صنعت کشتیرانی اطلاعاتی زنده در باره کشتی‌هایی که مورد هدف قرار می‌گیرند، در اختیار حوثی‌ها ارائه می‌شود.

مشاوران و مقامات امنیتی غربی فاش کردند که انتقال فناوری‌ها و آموزش موشک‌های بالستیک تحت نظارت یگان 340 است که حوثی‌ها را در ایران و لبنان آموزش می‌دهد. این واحد توسط حمید فاضلی، رئیس سابق برنامه موشکی فضایی ایران هدایت می‌شود.

«کشتی جاسوسی ایران»

چارلز لیستر محقق آمریکایی نیز در شبکه اجتماعی «ایکس» بر نقش موثر ایران در هدایت حملات دریایی حوثی‌ها تاکید کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد که سپاه برای هر حمله دریایی حوثی‌ها از دریا به آنها اطلاعات دریایی ارائه می‌دهد.

او افزود: «اشتباه نکنید، حملات به کشتی‌های تجاری یک اقدام ساده که توسط حوثی‌ها انجام می‌شود نیست، بلکه عملیاتی است که ایران از طریق مزدورانی که سال‌ها پیش دقیقاً برای این هدف مسلح کرده است انجام می‌گیرد».

محقق آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد: «کشتی جاسوسی مخفی «بهشاد» در حال حاضر در سواحل عدن مستقر است و در حال هماهنگی با سپاه در ارائه اطلاعات هدف گیری به حوثی‌ها است».

چارلز در پایان گفت: «اگر طرفی بخواهد این حملات دریایی را متوقف و فلج کند، تنها کاری که باید انجام دهد غرق کردن کشتی سپاه در دریای سرخ است».

حوثی‌ها از 19 نوامبر گذشته، یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، 33 کشتی را با انواع موشک‌های بالستیک و پهپادها مورد حمله قرار دادند.

این گروه مدعی است که حملات آنها تنها کشتی‌هایی را هدف قرار می‌دهند که به سمت اسرائیل در حرکت‌ هستند.

حملات مکرر حوثی‌ها باعث اختلال در ترافیک کشتیرانی جهانی شده است. این حملات همچنین نگرانی پیامدهای ناشی از جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه که از 7 اکتبر گذشته آغاز شد و گسترش آن به کل منطقه خاورمیانه را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید