ادامه تشدید تنش‌ها در دریای سرخ و گزارش وقوع دو حادثه دریایی در نزدیکی المخا و عدن

گروه‌های مسلح عراقی نیز با طرح ادعاهایی مبنی بر حملات به بنادر اسرائیل، متعهد شدند که در حمایت از حملات حوثی‌ها، بنادر اسرائیل به ویژه در دریای مدیترانه را محاصره و تجارت دریایی آن را به تعطیلی خواهند کشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در سایه تشدید تنش‌ها و حملات فزاینده حوثی‌ها برضد کشتیرانی تجاری در دریای سرخ، چهارشنبه 4 بهمن گزارش‌هایی مبنی بر وقوع دو حادثه دریایی جدید در آب‌های نزدیک به سواحل یمن دریافت شد.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا، چهارشنبه اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در فاصله 45 مایل دریایی جنوب شهر عدن یمن دریافت کرده است.

Advertisement

این مرکز با توضیح این که بررسی‌ها درباره این حادثه دریایی جریان دارد، جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا همچنین اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع حادثه‌ای در فاصله 50 مایل دریایی از جنوب المخا در یمن دریافت کرده و در این‌باره افزود که کشتی گزارش داده که در 100 متری سمت راست آن انفجاری به وقوع پیوسته است.

این انفجارها در دریای سرخ چند ساعت پس از آن به وقوع می‌پیوندد که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» اعلام کرد دو موشک ضدکشتی آماده پرتاب حوثی‌ها را منهدم کرده است.

این حمله همچنین دو روز پس از نهمین دور از حملات مشترک آمریکایی-بریتانیایی در دوشنبه شب گذشته است که با پشتیبانی چندین کشور دیگر انجام و طی آن 8 پایگاه موشکی و پهپادی و راداری حوثی‌ها در استان‌های مختلف یمن به‌ویژه صنعا هدف گرفته شد.

حمله به 33 کشتی

حوثی‌ها از 19 نوامبر گذشته، یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، 33 کشتی را با انواع موشک‌های بالستیک و پهپادها هدف حمله قرار دادند.

این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در یمن مدعی است که حملات آن تنها کشتی‌هایی را هدف قرار می‌دهند که به مقصد اسرائیل حرکت‌ می‌کنند.

حملات مکرر حوثی‌ها باعث اختلال در ترافیک کشتیرانی بین‌المللی و روند تجارت جهانی شده است. این حملات همچنین نگرانی از پیامدهای ناشی از جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه که از 7 اکتبر گذشته آغاز شده و به کل منطقه خاورمیانه در حال گسترش است را افزایش داده است.

گروه حوثی مورد حمایت ایران متعهد شده است، تا زمانی که جنگ در غزه متوقف نشود، حملات آن‌ها به ناوبری در آبراه‌های بین‌المللی ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که گروه‌های مسلح عراقی نیز با طرح ادعاهایی مبنی بر حملات به بنادر اسرائیل، متعهد شدند که در حمایت از حملات حوثی‌ها، بنادر اسرائیل به ویژه در دریای مدیترانه را به محاصره و تعطیلی خواهند کشاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید