خبرگزاری «رویترز» از پیشرفت طرح آتش‌بس یک ماهه در غزه خبر داد

منابع آگاه: حماس موضع خود را نرم‌تر کرده و با آتش‌بس طولانی مدت در ازای آزادی برخی اسرای اسرائیلی موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه نوشت، مقامات ارشد حماس به میانجی‌های بین‌المللی اطلاع داده‌اند که آماده مذاکره درباره توافقی برای آزادی برخی از اسرای اسرائیلی‌ در نوار غزه در ازای «توقف طولانی نبرد» هستند.

حماس در هفته‌های گذشته به ویژه پس از ترور العاروری یکی از رهبران این گروه در جنوب لبنان اصرار داشت که درباره پرونده اسرای اسرائیلی در غزه مذاکره نخواهد کرد مگر اینکه این مذاکره به عنوان بخشی از یک توافق جامع و دائمی برای پایان دادن به جنگ در غزه ‌باشد.

موافقت اولیه

«رویترز» روز چهارشنبه گزارش داد، سه منبع برای این خبرگزاری فاش کردند که اسرائیل و حماس تا حد زیادی بر سر امکان مبادله اسرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی در طول یک آتش‌بس یک ماهه توافق کرده‌اند.

این منابع همچنین گفتند که این طرح به دلیل اختلافات بین دو طرف درباره چگونگی پایان دائمی جنگ در غزه به تعویق افتاده است.

تلاش‌های میانجی‌گری فشرده به رهبری قطر، واشینگتن و مصر طی چند هفته گذشته بر رویکردی تدریجی برای آزادی دسته‌های مختلف اسرای اسرائیل، از غیرنظامیان و پایان دادن به سربازان، در ازای توقف درگیری‌ها، آزادی زندانیان فلسطینی و ورود کمک‌های بیشتر به غزه متمرکز شده است.

یکی از این منابع آشنا با روند مذاکرات، توضیح داد که آخرین دور تلاش‌های دیپلماتیک در 28 دسامبر آغاز شد و اختلافات درباره مدت زمان آتش‌بس اولیه را به حدود 30 روز کاهش داد، پس از آن که حماس در ابتدا آتش‌بس چند ماهه را پیشنهاد کرد.

یک منبع دیگر به نقل از یک مقام فلسطینی آشنا با تلاش‌های میانجی‌گری، گفت: «در حالی که اسرائیل به دنبال مذاکره یک مرحله‎ای است، حماس به دنبال دستیابی به یک «توافق جامع» که در آن آتش‌بس دائمی قبل از آزادی اسرا برقرار شود.»

در همین حال دو منبع امنیتی مصری تاکید کردند که تلاش برای متقاعد کردن حماس برای پذیرش آتش‌بس یک ماهه و به دنبال آن آتش‌بس دائمی در جریان است.

ضمانت اجرایی برای مرحله دوم

منابع همان زمان بدون ارائه جزئیات بیشتری گفتند که جنبش حماس خواستار تضمین برای اجرای مرحله دوم توافق یعنی برقراری آتش بس دائمی در توافق اولیه است.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس برای مذاکره، دو روز پیش در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات جاری گفت، این جنبش همه گفت‌وگوها برای برقراری آتش‌بس استقبال می‌کند اما هنوز توافقی حاصل نشده است.

اخراج 6 تن از رهبران ارشد حماس از غزه

منبع دیگری به نقل از یکی از مقامات ارشد حماس فاش کرد، یکی از پیشنهادات اسرائیل اخراج 6 تن از رهبران ارشد حماس از غزه در ازای آتش‌بس دائمی بود اما حماس این پیشنهاد را به کلی رد کرده است.

این منبع گفت، فهرست افرادی که اسرائیل خواهان اخراج آنها از نوار غزه است، شامل طراحان حملات 7 اکتبر حماس از جمله «یحیی السنوار» و «محمد الضیف» است که تل‌آویو پیشتر آنها را به ترور تهدید کرده بود.

واشینگتن، دوحه و قاهره تلاش‌های خود را برای ایجاد توافقی برای پایان دادن به بحران جنگ در غزه که تهدیدی جدی برای گسترش درگیری و تبدیل آن به یک جنگ منطقه‌ای فراگیرتر است را افزایش دادند.

در همین حال مقامات آمریکایی تأکید کردند که حماس به دلیل عدم اعتماد به طرف اسرائیلی و تعهد آن به هرگونه توافق منعقد شده، خواستار ضمانت‌های اجرایی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید