واکنش گروه‌های مسلح عراقی به حمله هوایی آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله

سنتکام: این حملات هوایی در پاسخ به حملات اخیر گردان‌های حزب‌الله عراق به پایگاه‌های نظامی آمریکا از جمله پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب الانبار انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پاسخ به حملات هوایی آمریکا که سه‌شنبه 3 بهمن، دو پایگاه گردان‌های حزب‌الله عراق را در بابل و الانبار هدف قرار داد، این گروه‌ها تهدید کردند که طرح عملیاتی جدیدی را اجرا خواهند کرد.

ابوعلاء الولایی، دبیرکل گردان‌های سیدالشهدا، چهارشنبه 4 بهمن در توییتی در پلتفرم «ایکس»، از آغاز مرحله دوم این حملات خبر داد و «مقاومت اسلامی در عراق» را به تشدید حملات خود در دریای مدیترانه ترغیب کرد.

الولایی همچنین مدعی شد که این مرحله، «محاصره ناوبری دریایی اسرائیل و از کار انداختن بنادر آن» را شامل خواهد شد.

حملات هوایی علیه گردان‌های حزب‌الله

این موضع، ساعاتی پس از آن بود که فرماندهی مرکزی آمریکا«سنتکام» چهارشنبه 4 بهمن در «ایکس» اعلام کرد که نیروهای این کشور به تنهایی حملات هوایی را علیه 3 تاسیسات مورد استفاده گردان‌های حزب‌الله عراق و دیگر گروه‌های وابسته به ایران انجام داده‌اند.

در این بیانیه آمده است که این تاسیسات، مواضع گردان‌های حزب‌الله عراق، انبارهای تسلیحات و مراکز آموزش نحوه کاربرد موشک‌ها و پهپادها را شامل شد.

بر اساس همین بیانیه، این حملات هوایی در پاسخ به حملات اخیر گردان‌های حزب‌الله عراق به پایگاه‌های نظامی آمریکا از جمله پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب الانبار انجام شد.

موضع حشدالشعبی

از سویی فرماندهی عملیات الجزیره وابسته به حشدالشعبی گزارش داد که مقرهایش «هنگام انجام وظیفه عوامل این گروه در حفاظت از مرز از طرف سوریه، هدف تجاوز جنایتکارانه جدید در منطقه السکک از توابع شهرستان القائم در غرب الانبار» قرار گرفت که یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت.

در پی آغاز جنگ غزه، پایگاه‌های نظامی دربردارنده نیروهای آمریکایی در عراق یا سوریه از 17 اکتبر، هدف بیش از 150 حمله گروه‌های مسلح قرار گرفتند.

اگرچه واشینگتن حملات به پایگاهایش در عراق و سوریه را به جنگ غزه ربط نداد، اما گروه‌هایی که چندی پیش از تشکیل «مقاومت اسلامی در عراق» خبر دادند، بارها تاکید کردند که این حملات در پاسخ به اقدامات اسرائیل در جنگ غزه و حمایت مطلق آمریکا از تل‌آویو انجام می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید