مشاور امنیت ملی عراق: حملات آمریکا حاکمیت کشورمان را نقض می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی حملات آمریکا علیه گروه‌های مسلح وابسته به «حشد الشعبی» در عراق، انتقادات رسمی در این کشور شدت یافت.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، حملات آمریکا در بامداد چهارشنبه 4 بهمن، علیه پایگاه‌های «حشد الشعبی» را نقض حاکمیت عراق دانست.

الاعرجی در بیانیه کوتاهی که در رسانه اجتماعی «ایکس» منتشر کرد، تاکید کرد، حملات آمریکا کمکی به آرام کردن اوضاع نمی‌کند.

به جای موشک‌پرانی، جنگ را متوقف کنید

الاعرجی از آمریکا خواست، به جای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و نهادهای عراقی، برای توقف جنگ در غزه فشار بیاورد.

اظهار نظر الاعرجی پس از اعلام فرماندهی مرکزی آمریکا بامداد چهارشنبه 4 بهمن بیان شد، که نیروهای آمریکایی به تنهایی، سه تاسیسات کتائب حزب الله» از جمله مرکز فرماندهی، محل ذخیره‌سازی موشک و آموزشگاه استفاده از موشک و پهپاد را هدف قرار داده است.

سنتکام افزود، این حملات در پاسخ به حملات قبلی «حزب الله» بر پایگاه‌های آمریکایی در گذشته از جمله پایگاه «عین الاسد» در غرب «الانبار» صورت گرفته است.

تنش در جبهه‌های مختلف

از هفت اکتبر 2023 و آغاز جنگ اسرائیل با حماس در نوار غزه، تنش در جبهه‌های مختلفی از عراق، سوریه، یمن و لبنان با گروه‌های مسلح وفادار به ایران در منطقه افزایش یافته است.

از 17 اکتبر بیش از 150 حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه از سوی گروه‌های وابسته به ایران صورت گرفته است.

اگر چه واشینگتن حملات دو کشور را به غزه مرتبط نمی‌داند، اما این گروه‌ها بارها تاکید کرده‌اند که این حملات در پاسخ بمباران اسرائیل بر مردم نوار غزه و حمایت آمریکا از اسرائیل است.

از سویی آمریکا، در عراق و سوریه بیش از یک حمله علیه پایگاه‌های گروه‌ها وابسته به ایران انجام داده که در صورت ادامه حملات، تهدید به حملات بیشتری کرده است.

خروج نیروهای آمریکایی

حملات آمریکا، دولت عراق به ریاست محمد شیاع السودانی را ودار به درخواست خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق در ابتدای ماه جاری کرد.

پنتاگون اخیرا بیش از یک بار تاکید کرده که هیچ دستوری العملی برای خروج نیروهای خود از عراق را ندارد.

ایالات متحده 900 سرباز در سوریه و 2500 سرباز دیگر در خاک عراق به عنوان نیروهای ائتلاف که به عنوان مشاور نیروهای محلی هستند، مستقر کرده تا از بازگشت هسته‌های «داعش» که از سال 2014 کنترل بخش وسیعی را در دست داشت، جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید