اسرائیل توافق جدید با حماس بر سر مبادله اسرا و آتش‌بس را تکذیب کرد

یدیعوت آحارونوت به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی: گزار‌ش‌ها در مورد توافق اصولی میان اسرائیل و حماس بر سر آتش‌بس، نادرست است و شکاف‌های بزرگی وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تاکید چندین منبع آگاه از مذاکرات در حال انجام از طریق میانجی‌گران بین‌المللی میان اسرائیل و حماس به‌هدف دستیابی به توافقی جدید در مورد تبادل اسرا و آتش‌بس، طرف اسرائیلی این موضوع را تکذیب کرد.

یک مقام ارشد سیاسی اسرائیلی اعلام کرد که کلیه اخبار مربوط دستیابی قریب‌الوقوع به توافق‌های اولیه میان دو طرف، غیر دقیق است.

به نوشته «یدیعوت آحارونوت»، این مقام اسرائیلی چهارشنبه 4 بهمن طی اظهاراتی گفت: «گزارش‌ها در خصوص توافق اصولی اسرائیل و حماس بر سر آتش‌بس، نادرست است».

او افزود: «شکاف‌های بسیار بزرگی وجود دارد و پیشرفتی در مذاکرات در کار نیست».

این مقام سیاسی اسرائیلی تاکید کرد: «مذاکرات بسیار پیچیده است ومواضع حماس دائما غیر قابل انعطافت‌تر می‌شود».

به گفته او «این موضوع زمان زیادی خواهد برد».

اعلام آمادگی حماس

این در حالی است که به نوشته «وال استریت ژورنال»، مسئولان حماس به میانجی‌گران بین‌المللی اطلاع دادند که با ایده بررسی توافق در خصوص آزادسازی برخی گروگان‌های اسرائیلی در ازای توقف طولانی‌مدت جنگ، برخوردی باز دارند.

به گفته مسئولان مصری، حماس آمادگی خود را برای دستیابی به توافق در مورد آزادی تمامی گروگان‌های زن و کودک باقی‌مانده در اسارات، اعلام کرده است.

«رویترز» نیز چهارشنبه گزارش داد که سه منبع برای این خبرگزاری فاش کردند، اسرائیل و حماس تا حد زیادی به توافق بر سر امکان مبادله اسرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی در طول یک آتش‌بس یک ماهه، نزدیک شده و حماس، نرمش زیادی را در این خصوص نشان داده است.

از سویی جمعی از رهبران حماس اخیرا تاکید کردند که تا این‌ لحظه، توافقی در خصوص مبادله اسرائیل با اسرائیل حاصل نشده است.

آزادی 100 گروگان

وقفه بشردوستانه قبلی که در اواخر نوامبر گذشته (2023) به مدت یک هفته ادامه داشت، امکان آزادی حدود 100 زندانی در دست حماس را در ازای آتش‌بس و آزادی 240 زندانی فلسطینی از سوی اسرائیل، فراهم ساخت.

به گفته مقامات اسرائیلی که زیر فشار شدید خانواده‌های گروگان‌ها برای پذیرش توافق جدید تبادل اسرا قراردارند، 132 گروگان همچنان در نوار غزه در اسارت حماس هستند که گمان می‌رود 28 نفر از آنها جان‌باخته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید