اسرائیل: با هر توافقی که حماس را در غزه در قدرت نگه‌دارد مخالفیم

حماس پیشنهاد اسرائیل برای توقف دو ماهه جنگ در نوار غزه را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با انتشار گزارش‌هایی در مورد امکان دست‌یابی به توافق یا معامله‌ای جدید برای تبادل اسرای اسرائیلی به گروگان‌ گرفته شده نزد حماس در نوار غزه در ازای برقراری آتش‌بس و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از این باریکه فلسطینی تقریباً کاملا ویران شده، مقامات اسرائیلی تأیید کردند که تلاش‌ها در این زمینه جریان دارد.

ایلان لوی، سخنگوی دولت اسرائیل، سه‌شنبه 3 بهمن، در یک نشست خبری گفت: «تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌ها ادامه دارد.»

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سخنگوی دولت اسرائیل گزارش داد که تل‌آویو که جنبش حماس را سازمانی تروریستی می‌داند و بارها به نابودی آن متعهد شده است، هرگز با توافقی که ماندن این گروه در قدرت در نوار غزه را تضمین کند، موافقت نخواهد کرد.

تاکید بر آزادی همه گروگان‌ها

لوی در این باره افزود که اسرائیل با هیچ معامله‌ای که منجر به آزادی همه گروگان‌ها نشود یا باعث نگه‌داشتن برخی از آن‌ها در غزه شود، موافقت نخواهد کرد.

این سخنگو در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌ها مبنی بر توافق آتش‌بس دو ماهه در غزه، گفت که اهداف جنگ، شامل «از بین بردن قابلیت‌های اداری و نظامی حماس در نوار غزه و بازگرداندن همه گروگان‌ها»، تغییر نکرده است.

او در پایان تأکید کرد که تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه ادامه دارد، اما از بیان جزئیات بیشتری در این خصوص خودداری کرد.

در همین راستا، غازی حمد، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس، تاکید کرد که این جنبش پیشنهاد اسرائیل برای توقف دو ماهه جنگ را به عنوان بخشی از یک توافق چند مرحله‌ای که شامل آزادی همه گروگان‌ها می‌شود، را رد می‌کند و بر اصرار مکرر حماس برای توقف کامل جنگ و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه قبل از صحبت در مورد جزئیات مربوط به گروگان‌ها تاکید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید