پیشنهاد جدید اسرائیل؛ رهبران حماس در ازای آتش‌بس غزه را ترک کنند

سی‌ان‌ان: این پیشنهاد اسرائیل حداقل دو بار در ماه گذشته توسط رئیس موساد مطرح شد یک بار در ورشو و دومین بار در جریان سفر اخیر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به تل‌آویو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه، سه‌شنبه 3 بهمن فاش کردند که اسرائیل برای برقراری آتش‌بس پیشنهاد جدیدی را ارائه کرده که به موجب آن رهبران جنبش حماس در ازای برقراری آتش‌بس نوار غزه را ترک ‌کنند.

دو منبع آگاه به «سی‌ان‌ان» گفتند که اسرائیل پیشنهادی به عنوان توافق برای آتش‌بس جامع‌تر در غزه ارائه کرده که در آن رهبران ارشد حماس باید از نوار غزه خارج شوند.

این منابع فاش کردند که این پیشنهاد حداقل دو بار در ماه گذشته توسط رئیس موساد اسرائیل مطرح شد یک بار در ورشو، پایتخت لهستان و دومین بار در جریان سفر اخیر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به تل‌آویو مورد بحث قرار گرفته است.

اسامی رهبران ارشد حماس

طبق این گزارش در این گفت‌وگوهای اسرائیل نام رهبران ارشدی که پیشنهاد خروج آنها از نوار غزه را داده است، مطرح نکرده اما با این حال رئیس موساد این پیشنهاد را با ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا در میان گذاشته است.

طبق گزارش «سی‌ان‌ان»، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در دیدار خود در دوحه به بلینکن اطلاع داد که این پیشنهاد قابل اجرا نیست، چرا که حماس به اسرائیل اعتماد ندارد که جنگ را پایان دهد حتی اگر رهبرانش با خروج از غزه موافقت کنند.

فاش کردن این پیشنهاد جدید اسرائیل در بحبوحه تشدید فعالیت‌های دیپلماتیک برای توقف دائم درگیری‌ها و آزادی اسرای اسرائیلی که از حمله 7 اکتبر گذشته حماس تاکنون در غزه هستند.

پیشنهاد آتش‌بس دو ماهه

اسرائیل پیش از این نیز پیشنهاد دیگری از طریق میانجیگران قطری و مصر ی ارائه کرده بود که به موجب آن یک آتش‌بس دو ماهه در ازای آزادی همه اسرای اسرائیلی برقرار شود.

پیشنهاد اسرائیل شامل آزادی تمامی اسرا در غزه به صورت مرحله‌ای می‌شود که اولین مورد آن آزادی زنان و مردان غیرنظامی بالای 60 سال است و در مراحل بعدی زنان نظامی، سپس مردان غیرنظامی زیر 60 سال و مردان نظامی آزاد می‌شوند و در آخرین مرحله اجساد اسرای اسرائیلی که در جریان بمباران‌ها در نوار غزه کشته شدند، به تل‌آویو تحویل داده شود.

طرح آتش‌بس دو ماهه به دلیل اینکه زمان پایان جنگ بین اسرائیل و حماس یا حتی راه حل سیاسی طولانی و استقرار مجدد نیروهای اسرائیلی در خارج از شهرهای اصلی نوار غزه و بازگشت تدریجی صدها هزار فلسطینی که از شمال به جنوب نوار غزه آواره شدند، را مشخص نکرده بود، مورد قبول طرف فلسطینی قرار نگرفت.

انتشار جزئیات پیشنهاد جدید اسرائیل برای آتش‌بس در حالی صورت می‌گیرد که «برت مک‌ گورک»، مشاور ارشد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه، این هفته به مصر و قطر سفر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید