وزارت خارجه سوریه: حملات اردن به خاک سوریه ناموجه است

بنا بر گزارش‌ها قاچاق مواد مخدر و سلاح و مواد منفجره از مناطق تحت کنترل گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در سوریه از طریق مرزها به داخل خاک اردن انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تشدید حملات ارتش اردن به قاچاقچیان مواد مخدر به‌منظور متوقف ساختن عملیات قاچاق از طریق مرز با سوریه، وزارت خارجه سوریه ضمن ابراز تاسف عمیق از حملات اردن، ادامه چنین حملاتی هوایی به خاک سوریه را ناموجه دانست.

وزارت خارجه سوریه سه‌شنبه 3 بهمن، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «سوریه از حملات نیروی هوایی اردن به چندین روستا و منطقه در داخل خاک خود شدیدا ابراز تأسف می‌کند.»

در بیانیه وزارت خارجه سوریه همچنین آمده است که حملات نیروی هوایی اردن در داخل خاک سوریه به کشته و زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان منجر شده است.

مبارزه با قاچاق

این وزارتخانه در ادامه خاطرنشان کرد که دمشق به مقابله با تمام اعمال و جنایات مرتبط با قاچاق مواد مخدر ادامه می‌دهد، و تصریح کرد که تشدید تنش‌های سیاسی، رسانه‌ای و نظامی اخیر با مفاد توافق‌های بین کمیسیون‌های مشترک دو کشور، سازگار نیست.

دیدبان حقوق بشر سوریه روز پنج‌شنبه گزارش داده بود که در حمله هوایی اردن در ساعاتی پایانی چهارشنبه گذشته به حومه السویدا در جنوب سوریه، در نزدیکی مرز مشترک با اردن، 9 نفر کشته شدند.

این در حالی است که هیچ اطلاعیه رسمی از طرف دولت اردن در خصوص این حملات هوایی منتشر نشد.

ارتش اردن بارها در حمله به اهدافی در داخل خاک سوریه مقرهای قاچاقچیان مواد مخدر را بمباران کرده است.

در همین راستا، ارتش پادشاهی اردن، گزارش داد که اخیراً درگیری با ده‌ها نفوذی از مرز سوریه رخ داده که تلاش می‌کردند با رخنه از مرز مقادیر زیادی مواد مخدر را قاچاق کنند.

قاچاق مواد مخدر و سلاح

ارتش اردن طی هفته‌های اخیر و در دفاع از مرزهای این کشور حملات خود را علیه قاچاقچیان مواد مخدر و از جمله افرادی که گمان می‌رود مرتبط با گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران بوده و علاوه بر سلاح و مواد منفجره مقادیر زیادی مواد مخدر را از مرزها قاچاق می‌کنند، تشدید کرده است.

مقامات اردنی و همچنین متحدان غربی، اغلب گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های مورد حمایت ایران را که بخش‌های وسیعی از جنوب سوریه را تحت کنترل خود دارند، به افزایش قاچاق مواد مخدر و تسلیحات متهم می‌کنند.

به خصوص که کارشناسان سازمان ملل و مقامات آمریکایی و اروپایی قبلاً به صراحت اعلام و هشدار داده بودند که تجارت غیرقانونی مواد مخدر باعث گسترش نفوذ شبه‌نظامیان متحد با تهران در سوریه می‌شود.

از سوی دیگر، ایران و حزب‌الله این اتهامات را رد کرده و آن را «توطئه غربی» علیه دمشق می‌دانند که به نوبه خود اتهام تبانی برخی از نیروهای امنیتی خود و گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران در این عملیات‌های قاچاق را رد می‌کند.

شایان ذکر است که واشینگتن و مقامات غربی در زمینه کنترل مواد مخدر اکنون در نظر گرفته‌اند که سوریه به کانون اصلی تولید و تجارت مواد مخدر به ویژه آمفتامین ساخت سوریه موسوم به کاپتاگون در منطقه تبدیل شده است که سودهای ناشی از آن میلیاردها دلار تخمین زده می‌شود.

در همین راستا وزارت دفاع سوریه، سه‌شنبه 3 بهمن، گزارش داد که نیروهای گارد مرزی این کشور توانستند یک پهپاد را در نزدیکی مرز با اردن سرنگون کنند.

به‌گفته این وزارتخانه در صفحه «فیسبوک»، نیروهای مسلح سوریه همچنین موفق شدند چندین تله انفجاری کنار جاده‌ای را در حومه استان درعا در مجاورت با اردن خنثی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید