نخست‌وزیر فلسطین خواستار حمایت بین‌المللی برای دستیابی به راه حل دو کشوری شد

جوزپ بورل: اوضاع انسانی غزه نمی‌تواند بدتر از این باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین، دوشنبه دوم بهمن، خواستار عملی‌شدن مواضع بین‌المللی در حمایت از راه حل دو کشوری شد.

نخست‌وزیر فلسطین با تاکید بر این که تحرک بین‌المللی در حمایت از راه حل دو کشوری، حائز اهمیت است، خواستار پایان اشغالگری شد.

اشتیه همچنین از جامعه جهانی خواست به مخالفت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با راه حل دوکشوری توجه نکند.

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان با تاکید بر این که فلسطین هیچ‌گاه سلب حقوق اهالی نوار غزه را نخواهد پذیرفت، از جامعه بین‌المللی خواست، اعمال تحریم‌ها علیه را اسرائیل مد نظر قرار دهد.

بررسی بسته‌ای از ایده‌ها در قالب نقشه راه

از سویی قراراست که اتحادیه اروپا دوشنبه بسته‌ای از ایده‌ها را در قالب «نقشه راه» به اسرائیل، کشورهای کمیته پیگیری عرب و تشکیلات خودگردان فلسطین ارائه دهد.

بر اساس سندی که به‌دست «العربیه» رسید، هدف از پیشنهاد این بسته، توقف جنگ غزه و تأسیس کشور فلسطین و همچنین تامین امنیت منطقه‌ای است.

موضوع پایان‌دادن به جنگ غزه مشتمل بر آغاز طرح صلح فراگیر می‌شود که با حل مشکل امنیتی فلسطینیان و اسرائیلی‌ها مرتبط است. در مرحله بعدی نیز روند بازسازی نوار غزه باید بر اساس پیش‌شرط کشورهای عربی، آغاز شود که فلسطینیان نیز باید در ازای پایبندی اسرائیل به راه حل دوکشوری، آلترناتیو سیاسی را برای حماس ایجاد کنند.

این سند اروپایی شامل فراخوان برای کنفرانس مقدماتی صلح است که خروجی آن، تدوین پیش‌نویس طرح صلح و دعوت از طرف‌های بین‌المللی برای مشارکت در آن خواهد بود.

این سند اروپایی بر ضرورت اعطای ضمانت‌های امنیتی قوی به اسرائیل و کشور آینده فلسطین شامل به‌رسمیت‌شناختن متقابل میان دو طرف، تاکید دارد.

در پی اعلام مخالفت نتانیاهو با فراخوان‌ها برای پیاده‌کردن طرح دوکشوری، وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه با وزرای خارجه اسرائیل و فلسطین گفت‌وگو خواهند کرد تا دورنمای دستیابی به صلح پایدار را بررسی کنند.

بورل: اوضاع انسانی غزه نمی‌تواند بدتر از این باشد

در آستانه آغاز این نشست‌ها، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز اعلام کرد که وضعیت انسانی در نوار غزه که اسرائیل در حال حاضر آن را به عنوان بخشی از جنگ خود علیه جنبش حماس، تحت محاصره کامل قرار داده، «نمی تواند بدتر از این باشد».

بورل پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرنگاران با این بیان که «از این به بعد درباره روند صلح صحبت نخواهم کرد، اما خواهان روند راه‌حل دو کشوری هستم»، خاطرنشان کرد که صلح وثبات را نمی‌توان صرفا با ابراز نظامی محقق کرد.

او افزود: «آنها به چه راه حل دیگری می‌اندیشند؟ وادارکردن همه فلسطینی‌ها به خروج؟ یا قتل عام آنها؟»

بورل با پذیرش ریسک برانگیختن خشم اسرائیل، تل‌آویو را به «تاسیس» و «تامین مالی»جنبش حماس به هدف تضعیف احتمال تاسیس کشور فلسطین، متهم کرد .

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که تنها را برقراری صلح دائمی در منطقه «تحمیل راه حل دوکشوری از بیرون است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید