دولت اقلیم کُردستان عراق اظهارات وزارت خارجه ایران درباره حمله به اربیل را تکذیب کرد

مردم اقلیم کُردستان عراق با برگزاری تظاهرات گسترده‌ای در شهرهای مختلف حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به اربیل را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت اقلیم کُردستان عراق اظهارات وزارت خارجه ایران مبنی بر هدف گرفتن مقر موساد در حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به شهر اربیل را مجددا تکذیب کرد.

این موضع دولت اقلیم کُردستان در واکنش به ادعاهای مکرر ایران و اظهارات روز دوشنبه 2 بهمن ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بیان شد که با تکرار مواضع پیشین مقامات جمهوری اسلامی مدعی شد، سپاه پاسداران ایران در حمله موشکی به اربیل «مقر امنیتی اسرائیل» را هدف قرار داده است.

پیشوا هورامانی، سخنگوی دولت اقلیم کُردستان دوشنبه در این‌باره اعلام کرد که حمله موشکی ایران به اربیل و کشتن غیرنظامیان، «جنایتی خطرناک» است.

این مقام کُرد گفت که سپاه پاسداران ایران به‌طور آشکار حاکمیت عراق را نقض کرده است و تبلیغات دروغین و تصاویر جعلی این جنایت آشکار را نخواهد پوشید.

به گزارش خبرگزاری‌ها همزمان با آن پس از اربیل، چندین شهر اقلیم کُردستان در شمال عراق از جمله «آکری» و «زاخو» دوشنبه دوم بهمن شاهد تظاهرات گسترده مردمی در محکوم کردن حمله موشکی ایران به مرکز اقلیم کردستان بود.

جامعه‌های کُرد در کشورهای سوئیس، آلمان، نروژ، فنلاند و سوئد نیز شنبه گذشته چندین تظاهرات اعتراضی را برای محکوم کردن حملات موشکی سپاه پاسداران ایران به اربیل برگزار کردند.

اتاق بازرگانی اربیل نیز دوشنبه در واکنش به این حمله سپاه که نقض حاکمیت ملی عراق و اقلیم کُردستان خوانده شده است، خواستار تحریم کالاهای ایرانی شد.

شایان ذکر است که دولت‌های فدرال عراق و اقلیم کردستان ادعاهای جمهوری اسلامی ایران درباره وجود مقر موساد در اربیل را رد و این حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران را شدیدا محکوم کرده‌اند.

انتشار فایل تصویری روایت آخرین لحظات زندگی «پیشرو دیزه‌یی» تاجر کُرد کشته‌شده در حمله موشکی سپاه از زبان هانا جووتیار، همسر مجروح وی که در بیمارستان بستری است، برخی از رسانه‌های ایرانی از جمله خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران را بر آن داشت تا با هدف تایید ادعاهای ایران و توجیه حمله موشکی سپاه به اقلیم کُردستان عراق، عکس‌های جعلی فتوشاپ شده‌ای از «پیشرو دیزه‌یی» تاجر کُرد را در کنار یک خاخام یهودی منتشر کنند.

در پاسخ به این ادعاها سخنگوی دولت اقلیم کُردستان دوشنبه گفت که سپاه پاسداران ایران به‌طور آشکار حاکمیت عراق را نقض کرده است و تبلیغات دروغین و تصاویر جعلی این جنایت آشکار را نخواهد پوشاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید