بریتانیا برای سرنگونی پهپادهای حوثی‌ پدافند هوایی خود را ارتقاء می‌دهد

وزارت دفاع بریتانیا: سامانه پدافند هوایی «افعی دریا» به موشک‌های کارآمدتر با کلاهک جدید و به‌روزرسانی برنامه‌های رایانه‌ای که بتواند بر تهدیدات موشک‌های بالستیک حوثی غلبه کند، مجهز خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا، یکشنبه یکم بهمن، فاش کرد، نیروی دریایی سلطنتی این کشور قصد دارد موشک‌هایی را توسعه دهد که قبلا برای سرنگونی پهپادهای حوثی‌ها در دریای سرخ و نزدیکی سواحل یمن از آنها استفاده شد.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای تصریح کرد: «سامانه پدافند هوایی «افعی دریا» به موشک‌های کارآمدتر با کلاهک جدید و به‌روزرسانی برنامه‌های رایانه‌ای که بتواند بر تهدیدات موشک‌های بالستیک حوثی غلبه کند، مجهز خواهد کرد».

طبق بیانیه وزارت دفاع، موشک‌های پیشرفته همچنین به محافظت از گروه ضربتی حامل نیروی دریایی بریتانیا کمک می‌کند تا بتواند انواع تهدیدات هوایی را در فاصله بیش از 70 مایلی ردیابی، رهگیری و نابود کند.

سال 2032 تکمیل خواهد شد

به گزارش یک روزنامه بریتانیایی، این طرح توسعه به ارزش 405 میلیون پوند استرلینگ است که توسط شرکت «ام بی دی ای» برای سیستم‌های موشکی اجرا و تا سال 2032 تکمیل می‌شود.

بیانیه وزارت دفاع بریتانیا توضیح داد که این توسعه سیستم «افعی دریا» را به کارآمدترین سیستم دفاع هوایی دریایی که تا به حال برای نیروی دریایی سلطنتی ساخته شده است، تبدیل می‌کند.

در همین حال گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «از آنجایی که وضعیت در خاورمیانه بدتر می‌شود، ضروری است که ما برای حفظ امنیت بریتانیا، متحدان و شرکای خود، با شرایط جدید وفق دهیم».

او همچنین افزود: «سیستم دفاع هوایی «سی وایبر» در خط مقدم این توسعه قرار می‌گیرد، چرا که این سلاح دفاعی نیروی دریایی بریتانیا اولین سلاحی بود که بیش از 30 سال پیش یک تهدید هوایی را رهگیری و منهدم کرد».

از 19 نوامبر سال گذشته، شبه‌نظامیان حوثی ده‌ها حمله با پهپاد و موشک به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها می‌گویند که حملات خود را در همبستگی با مردم فلسطین در غزه انجام می‌دهند و به این حملات تا زمانی که اسرائیل آتش‌بس را نپذیرد ادامه می‌دهند.

ایالات متحده در 18 دسامبر، برای مقابله با حملات حوثی‌ها که امنیت ناوبری دریایی بین المللی را هدف قرار می‌دهد، یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «نگهبان سعادت» ایجاد کرد.

این ائتلاف در روزهای 12 و 13 ژانویه چندین حمله به مواضع نظامی حوثی‌ها در صنعا، الحدیده، تعز، حجه و صعده انجام داد.

در اوایل ماه جاری، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن از حوثی‌ها خواست حملات خود را در دریای سرخ متوقف کنند.

دولت بایدن نیز هفته گذشته شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران را بار دیگر به فهرست سازمان‌های تروریستی بازگرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید