معاون دبیر کل حزب‌الله: درصورت افزایش حملات اسرائیل با همان شدت پاسخ خواهیم داد

مقامات لبنانی تأکید کردند که حزب‌الله، پیشنهاد واشینگتن برای توقف درگیری‌های جاری با اسرائیل در آن سوی مرز شامل عقب‌نشینی عوامل این گروه از مرز را نپذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام موضع یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل مبنی بر لزوم حفظ آمادگی برای احتمال بدترشدن اوضاع امنیتی در مرز با لبنان، به‌نظر می‌رسد حزب‌الله نیز خود را برای چنین وضعیتی آماده کرده است. در این باره، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله با اعلام دریافت تهدیدات اسرائیل تاکید کرد که این گروه به هر تهدیدی، پاسخ خواهد داد.
قاسم شامگاه جمعه اعلام کرد که اگر اسرائیل تصمیم به گسترش حملات بگیرد، حزب‌الله دقیقاً به همان شیوه پاسخ خواهد داد ولی در صورت ادامه حملات به روال کنونی آن، حملات حزب‌الله نیز در همین سطح باقی خواهد ماند.
پیشتر گالانت در ارزیابی وضعیت میدانی در خصوص آمادگی بخش شمالی برای گسترش عملیات نظامی، بر روند بازگشت اهالی شمال اسرائیل به محل زندگی خود نیز اشاره داشت.
گالانت طی این ارزیابی تاکید کرد که اسرائیل، دستیابی به راه حل سیاسی را ترجیح می‌دهد که بازگشت ساکنان مناطق شمالی به خانه‌هایشان را بدون استفاده از راه حل نظامی، میسر سازد.

مخالفت حزب‌الله با پیشنهاد واشینگتن

از سوی دیگر مقامات لبنانی تأکید کردند که حزب‌الله، ایده‌های اولیه از سوی واشینگتن برای توقف درگیری‌های جاری با اسرائیل در آن سوی مرز شامل عقب‌نشینی عوامل این گروه از مرز را نپذیرفت.
این پیشنهادات آمریکا همچنین شامل کاهش اقدامات جنگی فرامرزی همزمان با تغییر استراتژی جنگی اسرائیل و انتقال به عملیات‌های با شدت کمتر در نوار غزه بود. پیشنهاد دیگری نیز مبنی بر دورکردن حزب‌الله تا هفت کیلومتر به سمت رودخانه لیطانی نیز مطرح است.
اسرائیل پیشتر خواهان عقب‌نشینی عوامل حزب‌الله تا مسافت 30 کیلومتر به سمت رودخانه لیطانی مطابق با مفاد قطعنامه سازمان ملل در سال 2006 شده بود.
مرزهای اسرائیل و لبنان روزانه شاهد تبادل آتش میان اسرائیل و حزب‌الله است که به مرز یک جنگ فراگیر نرسیده است.
به‌گزارش «فرانس‌پرس»، این درگیری‌ها تا به اینجا به کشته‌شدن دست‌کم 190 نفر در لبنان شامل بیش از 140 عضو حزب‌الله و 3 روزنامه نگار و همچنین آواره شدن حدود 76 هزار لبنانی از شهرک‌های مرزی انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید