جزئیات نقشه راه 10 ماده‌ای اروپا برای توقف جنگ و پایان منازعه فلسطین و اسرائیل

تشکیلات خودگردان فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار است نوار غزه و کرانه باختری را نمایندگی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه اروپایی «یورونیوز» گزارش داد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک نقشه ده ماده‌ای برای حل جامع جنگ اسرائیل و فلسطین ارائه داده است.
محور اصلی این نقشه راه که بورل جمعه 29 دی ارائه داده برگزاری کنفرانس صلح با مشارکت «بازیگران کلیدی» مانند اتحادیه اروپا، آمریکا، مصر، اردن، سعودی، اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد خواهد بود و این طرف‌ها به طور مداوم با مقامات اسرائیلی و فلسطینی در تماس باشند تا دو طرف «مجبور نباشند در آغاز رو در روی هم بنشینند.»
این سند که هنوز علنی نشده، قرار است در جلسه روز دوشنبه آینده از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گیرد. به باور بورل این طرح در نهایت به صلح در نوار غزه و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی و امنیت طولانی‌مدت در منطقه منجر می‌شود.
در مقدمه این سند آمده است: «با توجه به شرایط کنونی و با وجود مشکلات آشکار، زمان آماده سازی برای صلح همه‌جانبه اسرائیل و فلسطین فرا رسیده است.»

نمایندگان نوار غزه و کرانه باختری

طبق این طرح، تشکیلات خودگردان فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار است نوار غزه و کرانه باختری را به جای حماس که کنترل نوار از سال 2007 را در دست دارد، نمایندگی کنند.

جنبش «حماس» از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان یک «سازمان تروریستی» شناخته می‎‌شود.
بر اساس این سند، کنفرانس یک سال فرصت دارد تا چارچوبی برای طرح صلح، با در نظر داشت نظرات همه طرف‌ها، علاوه بر قطعنامه‌های سازمان ملل و تلاش‌های میانجیگری قبلی، ایجاد کند.
شبکه «یورونیوز» اشاره کرد، به مجرد آماده شدن این طرح، به دو طرف منازعه ارائه خواهد شد و به عنوان اساسی برای مذاکرات نهایی، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید