تلاش دموکرات‌ها برای تغییر استراتژی اسرائیل؛ تماس 40 دقیقه‌ای بایدن با نتانیاهو

ٰ5 سناتور حزب دموکرات در سنا، پیش‌نویسی را امضا کردند که کمک به اسرائیل را مشروط به رعایت قوانین بین المللی از سوی تل‌آویو می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال بروز تنش در روابط آمریکا و اسرائیل به دلیل ادامه جنگ در غزه، کاخ سفید اخیرا اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه 29 دی در تماس تلفنی 40 دقیقه‌ای با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چندین پرونده را بررسی کرد که بیانگر مثبت‌بودن این تماس بود. با این حال، 5 سناتور حزب دموکرات در سنا، پیش‌نویسی را امضا کردند که کمک به اسرائیل را مشروط به رعایت قوانین بین المللی از سوی تل‌آویو می‌کند.
طبق گزارش «واشینگتن پست»، تیم کین، سناتور ارشد دموکرات، از ویرجینیا، در حال تامین حمایت از از اصلاحیه‌ای است که مانع دورزدن کنگره از سوی بایدن در ارتباط با دستور انتقال تسلیحات به اسرائیل شود، همان‌طور که او در ماه‌های اخیر دو بار دست به چنین مانوری زده است.
این اقدام تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که 11 سناتور، به طرح پیشنهادی سناتور برنی سندرز برای وادارکردن دولت بایدن به بررسی نقض احتمالی حقوق بشر توسط اسرائیل در غزه ، رای مثبت دادند.
گزارش « واشینگتن پست» حاکی از آن است که برخی از دموکرات‌ها عدم رضایت خود از نحوه تعامل با دولت اسرائیل با توجه به مخالفت مکرر نتانیاهو با بازبینی در سیاست تداوم حملات به غزه و کاستن از شدت حملات و افزایش دقت آن را به بایدن گوشزد کردند.
براساس این گزارش، پس از هفته‌ها حمایت مطلق آمریکا از سیاست جنگی تل‌آویو، سنا کوشید تا گونه‌ای بازبینی حداقلی را در نحوه حمایت واشینگتن از اسرائیل در شکل اقداماتی برای پاسخگوسازی اسرائیل یا تغییر استراتژی آمریکا به‌مورد اجرا بگذارد به این امید که پیشنهاداتشان از حمایت کافی برای تصویب در کنگره برخوردار شود.
این گزارش خاطرنشان کرد که تمایل فزاینده دموکرات‌ها برای انتقاد از اسرائیل، حکایت از بروز دگرگونی در سیاست حزب دموکرات از زمان آغاز جنگ غزه دارد؛ به‌ویژه که برخی از سناتورها از ایالت‌هایی مانند جورجیا؛ ویسکانسن و مینسوتا با شماری از تدابیر موافقت کردند چرا که نظر سنجی‌ها، افت حمایت از بایدن در میان رای‌دهندگان جوان را به دلیل نحوه تعامل او با این موضوع نشان داده است.
در حالی که تعداد کمی از اعضای سنا سیاست بایدن را هدف انتقادات تند قرار می‌دهند، لحن تند تازه‌ای در این انتتقادات قابل تشخیص است که نگرانی فزاینده آنها را با توجه به روند تصاعدی افزایش شمار قربانیان غیرنظامی و همچنین نادیده‌ گرفته‌شدن درخواست‌های واشینگتن از سوی اسرائیل برای بازبینی در سیاست جنگی خود، بازمی‌تاباند.
گزارش‌های اخیر حاکی از افزایش این برداشت در کاخ سفید است که نتانیاهو موضوع آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس را در راس اولویت‌های خود قرار نمی‌دهد.

عدم مخالفت با راه حل دوکشوری

طولانی‌شدن مدت جنگ غزه ناشی از سیاست نتانیاهو در مخالفت با بررسی وضعیت در دوره پساجنگ نیز واشینگتن را دچار سرخوردگی ساخته است تا حدی که محافل نزدیک به بایدن از او خواستند بی‌اعتمادی خود به نتانیاهو را اعلام کند.
با این حال مکالمه تلفنی 40 دقیقه‌ای بایدن با نتانیاهو در شامگاه جمعه که کاخ سفید آن را «مثبت» توصیف کرد، می‌تواند این موضع را تغییر دهد؛ خصوصا که بایدن بعد از آن اعلام کرد، نتایناهو با راه حل دو کشوری که مورد اختلاف نظر دو طرف است، مخالفتی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید