وزیر خارجه یمن: حوثی‌ها تنها با فشار بین‌المللی از حملات خود دست خواهند کشید

بن مبارک: حوثی‌ها زمانی به راهکارهای صلح در یمن تن خواهد داد که تحت فشارهای بین‌المللی حمایت‌های مالی و تسلیحاتی ایران از آنها متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش تشدید تنش‌ها در دریای سرخ و در پی حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری، احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن تاکید کرد که گروه حوثی جز با فشار بین‌المللی از اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود دست نخواهند کشید.

وزیر خارجه یمن، پنج‌شنبه 28 دی، در گفت‌وگو با «العربیه» گفت: «تروریستی خواندن حوثی‌ها از سوی واشینگتن و شناساندن آنه به عنوان یک سازمان تروریستی جهانی، ابزار فشار مناسبی است تا آن‌ها را مجبور کند در رفتار تروریستی خود تجدیدنظر کنند و با دست کشیدن از خشونت‌‌ورزی، با راه‌حل‌های سیاسی و برقراری صلح در یمن توافق کنند».

احمد عوض در ادامه افزود: «این گروه راه‌حل‌های صلح‌آمیز را نمی‌پذیرد مگر اینکه در معرض فشارهای فزاینده‌ای قرار گیرد که قدرت نظامی و بودجه دریافتی آن از ایران را محدود کند.»

او همچنین تصمیم اخیر آمریکا را گامی جدی برای پاسخگو کردن حوثی‌ها به خاطر جنایات و تخلفاتی که هنوز علیه یمنی‌ها انجام می‌دهند، دانست و افزود: «این تصمیم واشینگتن جهانیان را از خطر و تهدید شبه‌نظامیان [حوثی] علیه امنیت یمن، منطقه و جهان آگاه می‌کند.»

تاثیر بر اوضاع انسانی در یمن

افزون بر این، وزیر خارجه یمن تاکید کرد که کشورش اهمیت همکاری نزدیک با واشینگتن و جامعه بین‌المللی را درک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مردم یمن تحت تأثیر پیامدهای ناشی از شناسایی حوثی‌ها به عنوان یک سازمان تروریستی جهانی، قرار نگیرند.

به باور بن مبارک «وابستگی مستمر حوثی‌ها به تهران، انجام عملیات‌هایی که امنیت و ثبات جهانی را بی‌ثبات می‌کند، و کشتیرانی را تهدید می‌کند در آبراه‌های مهم بین‌المللی مانند دریای سرخ، باعث تغییر اولویت‌های بین‌المللی برای مقابله با این گروه شبه‌نظامی گستاخ شده است.»

او از جامعه جهانی خواست تا از دولت یمن برای گسترش کنترل خود بر تمامی سرزمین‌های این کشور حمایت کند.

لزوم تغییر رفتار حوثی‌ها

با این وجود، وزیر خارجه یمن احتمال تغییر رفتار حوثی‌ها را چه در داخل کشور و چه با توجه به حملاتشان که امنیت و ثبات در خطوط کشتیرانی بین‌المللی را بی‌ثبات می‌کند، بعید ندانست.

این در حالی است که وی مهلت سی روزه برای اجرایی شدن تصمیم آمریکا را به عنوان تمایل واشینگتن برای برقراری ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی در یمن و ارائه دهندگان کمک‌های انسان‌دوستانه برای اطمینان از کاهش اثرات منفی بر یمنی‌ها توضیح داد.

علاوه بر این، وزیر خارجه یمن تأیید کرد که دولت یمن با ایالات متحده و شرکای بین‌المللی آن همکاری می‌کند تا مردم یمن را از اثرات منفی که ممکن است با تصمیم آمریکا برای تروریستی خواندن مجدد گروه حوثی به عنوان یک سازمان تروریستی جهانی همراه باشد، در امان نگه‌دارد.

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 27 دی مجددا گروه شبه‌نظامی حوثی مورد حمایت ایران در یمن را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان این که حملات حوثی‌ها با تعریف‌ تروریسم مطابقت دارد، گفت شناساندن حوثی‌ها به عنوان گروهی تروریستی مانع از رسیدن اموال به آنها می‌شود.

در واکنش به این تصمیم دولت آمریکا، سخنگوی رسمی گروه حوثی‌ها در یمن گفت:«سازمان تروریستی خواندن ما[حوثی‌ها] از سوی واشینگتن تاثیری بر مواضع ما نخواهد گذاشت و حملات به کشتی‌های در حال تردد به مقصد اسرائیل ادامه خواهد یافت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید