وزیر خارجه عراق: ایران بحران‌های داخلی خود را به خارج صادر می‌کند

فؤاد حسین: ایران به‌دلیل نداشتن جرأت پاسخ به اسرائیل اربیل را بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، پنج‌شنبه 28 دی، تایید کرد که با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در حاشیه همایش جهانی اقتصاد در «داووس» سوئیس درباره حملات ایران به عراق و پاکستان، گفت‌وگو کرده است.

مشکلات داخلی ایران

وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با «العربیه» افزود که ایران مشکلات داخلی دارد و تلاش می‌کند با دست زدن به چنین حملاتی بحران‌های خود را به خارج از این کشور صادر کند.

فؤاد حسین همچنین تاکید کرد که تهران لیستی از افراد تحت تعقیب امنیتی را درخواست یا به ما ارسال نکرده است.

وزیر خارجه عراق پیش از آن در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» نیز حمله ایران به شهر اربیل، مرکز اقلیم کُردستان عراق را محکوم کرد و این تشدید تنش‌ها را در راستای «تلاش‌های ایران برای صدور مشکلات داخلی آن» توصیف کرد.

اتخاذ تدابیر برای پاسخ به ایران

حسین که در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در «داووس» سخنرانی می‌کرد، ضمن رد و تکذیب ادعای تهران مبنی بر حضور اعضای سازمان «موساد» اسرائیل در خاک عراق، گفت که کشورش اقدامات سیاسی و دیپلماتیک را برای پاسخ دادن به بمباران ایران که شامگاه دوشنبه گذشته در اربیل منجر به کشته شدن 4 غیرنظامی شد، انجام داده است.

قواعد درگیری میان ایران و اسرائیل

این دیپلمات ارشد عراقی حمله به اقلیم کردستان عراق را به تشدید تنش‌ها میان تهران و تل‌آویو در پس‌زمینه جنگ غزه مرتبط دانست و در راستای قواعد درگیری میان ایران و اسرائیل ارزیابی کرد.

فرآیند مذاکراتی

وزیر خارجه عراق در ادامه درباره تمایل بغداد برای خروج نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه‌های نظامی عراق، گفت که دولت فدرال عراق به دنبال رسیدن به یک «فرآیند مذاکراتی» با واشینگتن است و تاکید کرد که «آمریکا در شرایط عادی آماده است تا پای میز مذاکره بنشیند.»

نداشتن جرأت پاسخ به اسرائیل

هفته‌های گذشته شاهد تشدید تنش‌ها علیه منافع آمریکایی در عراق بود که واشینگتن با هدف قرار دادن مقرهای گروه‌های شبه‌نظامی عراقی نزدیک به ایران به آن‌ها پاسخ داد.

سپاه پاسداران ایران حملاتی موشکی و پهپادی را علیه مرکز اقلیم کُردستان عراق انجام داد و مدعی شد «مرکز جاسوسی موساد» اسرائیل را موشک‌باران و منهدم کرده است.

در واکنش به این حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به اربیل، پیش‌تر وزیر خارجه عراق نیز گفته بود که ایران به‌دلیل نداشتن جرأت پاسخ به اسرائیل، اربیل را بمباران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید