السودانی: پایان حضور نیروهای ائتلاف در عراق یک خواسته مردمی و رسمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تیرگی روابط عراق و ائتلاف، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، خواستار پایان دادن به حضور نیروهای ائتلاف در این کشور شد.

السودانی خواستار آغاز «فوری» گفت‌وگو برای پایان دادن به ماموریت مشاوران ائتلاف در عراق شد.

نخست وزیر عراق در مصاحبه‌ای در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: «پایان دادن ماموریت ائتلاف ضروری است، چرا که بر تداوم روابط خوب با کشورهای ائتلاف کمک می‌کند.»

السودانی بر این موضوع تاکید کرد که «این برای ثبات کشور مهم و یک خواسته مردمی و رسمی است.»

جنگ تمام عیار

او از وقوع جنگ تمام عیار در منطقه در صورت ادامه جنگ اسرائیل در نوار غزه هشدار داد.

السودانی پیش‌تر در ماه جاری گفته بود، یک کمیته دو جانبه برای آغاز گفت‌وگوها برای مقدمات پایان دادن حضور ائتلاف در کشور تشکیل شده و تاکید کرد، دولت عراق از این موضوع عقب‌نشینی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی»، ضیا ناصری، مشاور رسانه‌ای محمد السودانی، نخست وزیر عراق تایید کرد، دولت عراق، آمریکا را برای آغاز مذاکرات درباره جدول زمانی خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از این کشور مطلع کرده است.

فراخوان‌هایی مدت‌ها پیش از سوی گروه‌های مسلح وفادار به ایران برای خروج نیروهای ائتلاف بین المللی مطرح بود که با حملات آمریکا شتاب بیشتری گرفت، آخرین حمله آمریکا 4 ژانویه مقر فرماندهی جنبش «النجباء» یکی از شاخه‌های «حشد الشعبی» را هدف قرار داد.

حمله آمریکا در پاسخ به ده‌ها حملاتی که نیروهای مسلح وابسته به ایران علیه آمریکا در عراق و سوریه از آغاز جنگ اسرائیل در غزه انجام دادند، صورت گرفت و این نگرانی را ایجاد می‌کند که عراق به صحنه درگیری منطقه‌ای تبدیل شود.

130 حمله

از هفت اکتبر و آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه، ارتش آمریکا حداقل مورد 130 حمله موشکی و پهپادی از سوی نیروهای مسلح در عراق و سوریه قرار گرفته است.

این حملات آمریکا را واداشت تا حملاتی علیه نیروهای وفادار به ایران در دو کشور انجام دهد.

ایالات متحده 900 سرباز در سوریه و 2500 سرباز دیگر در خاک عراق به عنوان نیروهای ائتلاف که به عنوان مشاور نیروهای محلی هستند، مستقر کرده تا از بازگشت هسته‌های «داعش» جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید