الجبیر: سعودی قصد دارد بزرگترین منبع صادرکننده انرژی و نه فقط نفت باشد

وزیر مشاور در امور خارجی سعودی از وجود ذخایر زیاد اورانیوم در سعودی و تصمیم ریاض برای بهره‌برداری گسترده از آن خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عادل بن احمد الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، عضو شورای وزیران و فرستاده این کشور در امور آب و هوا، به عنوان یکی از سخنرانان در جلسه‌ گفت‌وگویی با عنوان «گام‌های جسورانه به سوی پایداری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا» که در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2024 در شهر داووس سوئیس، برگزار شد، شرکت کرد.

الجبیر در سخنرانی خود خطاب به رافائل گروسی مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: «ما ذخایر زیادی از اورانیوم داریم و می‌خواهیم از آن بهره برداری کنیم و همانطور که به شما نفت می‌فروشیم، انرژی هسته‌ای را هم به شما خواهیم فروخت».

او در این جلسه گفت‌وگو افزود: «سعودی خواستار تنوع بخشیدن به منابع انرژی برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده جهانی برای انرژی است و قصد دارد که نه تنها نفت بلکه بزرگترین صادرکننده انرژی به جهان باشد».

او تاکید کرد، سعودی عضوی مسئول در جامعه بین‌المللی است و نه تنها برای پیروی از استانداردها، بلکه برای تعیین آنها تلاش می‌کند.

الجبیر اظهار داشت سعودی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با چالش‌های تغییرات اقلیمی با سایر کشورها همکاری کرده و رویکردی جامع نسبت به حفظ محیط زیست، حفاظت از سیاره زمین، و کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی دارد.

نماینده سعودی در امور آب و هوا گفت، رویکرد اقتصادی حلقه کربن، جنگل کاری، طراحی مجدد شهر و بازیافت زباله‌ها، از جمله این طرح‌های جامع که سعودی اتخاذ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید