وزیر کشور یمن: به مقابله با تهدیدات از خاک یمن علیه کشتیرانی بین‌المللی متعهد هستیم

سرلشکر ابراهیم حیدان: از هماهنگی دولت یمن با متحدان برای تضمین حفاظت از آبراه‌ها خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سرلشکر ابراهیم حیدان، وزیر کشور یمن تاکید کرد که «حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و مسیرهای حمل‌ونقل دریایی در دریای سرخ علاوه بر پیامدهای اقتصادی پرهزینه آن در سطح جهانی، بر کشورهای منطقه به‌ویژه کشورهای مشرف به دریای سرخ تاثیر امنیتی خواهد گذاشت».

وزیر کشور یمن به «العربیه» گفت: «دولت یمن متعهد به حفظ امنیت خود و مقابله با تهدیدات امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه تهدیداتی است که از خاک یمن سرچشمه می‌گیرد، اما همین تعهد مستلزم هماهنگی ما با متحدان منطقه مانند سعودی و مصر به منظور بازگرداندن امنیت دریای سرخ و حفاظت از آبراه‌های بین‌المللی است.»

نیاز یمن به حمایت بین‌المللی

او در این‌باره افزود که دولت یمن و شورای ریاست جمهوری این کشور برای دستیابی به موضوع تضمین آزادی دریانوردی به حمایت منطقه‌ای- بین‌المللی نیاز دارد که تنها با بازگرداندن حاکمیت کشور به منظور شکست دادن حوثی‌ها محقق خواهد شد.

سرلشکر ابراهیم حیدان، در ادامه گفت: «در این صورت تهران نمی‌تواند پس از آن منطقه را به هرج و مرج، نظامی کردن خطوط کشتیرانی در دریای سرخ و خلیج عدن سوق دهد».

تشدید تنش‌ بین‌المللی

وزیر کشور یمن همچنین اظهار داشت: «عدم حمایت از دولت یمن برای بازپس‌گیری حاکمیت خود، برای جلوگیری از رفتار بی‌ثبات‌کننده حوثی‌ها علیه ناوبری بین‌المللی گزینه جایگزین را برای منطقه و جهان پرهزینه می‌کند».

این مقام یمنی افزود که با ادامه تشدید تنش‌ها در دریای سرخ پای سایر طرف‌های بین‌المللی به رویارویی گسترده کشیده شده است به این معنی که به دلیل ناتوانی در ایجاد بازدارندگی در برابر شبه‌نظامیان حوثی ما شاهد یک جنگ گسترده هستیم.

حمایت قابل‌توجه سعودی

پادشاهی عربی سعودی از توانایی‌های دفاعی دولت یمن حمایت کرده و توان ارتش یمن را در سطح عملیات نظامی برای مقابله با حوثی‌ها ارتقاء داد. ریاض همچنین در راستای حمایت از نهادهای دولتی یمن برای تحقق توسعه‌ و ثبات در یمن و مرتبط ساختن آن با روند صلح، به عنوان بهترین راهکار، بسته اصلاحات اقتصادی را برای بهبود وضعیت مالی از طریق ارائه کمک‌های مالی به دولت یمن و تامین مشتقات نفتی مورد نیاز آن، توانست هزینه‌ها و بدهی‌های بودجه دولت یمن را علاوه بر تخصیص سپرده‌هایی به بانک مرکزی این کشور کاهش دهد.

سلطه‌جویی ایران

این وزیر دولت قانونی یمن ضمن اشاره به این که کشورش مشرف به تنگه باب المندب است و حدود دو هزار کیلومتر خط ساحلی در دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب دارد، گفت ایران تلاش دارد تا از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایت خود بر این منطقه استراتژیک که محل تلاقی سه قاره است، تسلط یابد.

تهدید آبراه‌های بین‌المللی

به باور سرلشکر حیدان «تهدید خطوط کشتیرانی بین‌المللی توسط شبه‌نظامیان حوثی که حدود 300 کیلومتر از ساحل با سه بندر و چندین جزیره در دریای سرخ را کنترل می‌کنند، باعث تشدید تنش‌های نظامی در منطقه و ادامه حملات علیه کشتیرانی بین‌المللی می‌شود.»

شایان ذکر است که همزمان با انجام حملات مشترک آمریکا و بریتانیا به اهداف حوثی در خاک یمن وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که با نگرانی شدید عملیات نظامی در حال انجام در منطقه دریای سرخ و حملات هوایی اخیر به تعدادی از سایت‌های جمهوری یمن را دنبال می‌کند.

این وزارتخانه همچنین بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات در منطقه دریای سرخ که آزادی دریانوردی در آن یک خواسته بین‌المللی است، تأکید کرد و افزود تشدید تنش‌ها در دریای سرخ به منافع جهان آسیب می‌رساند.

انکار آشکار شبه‌نظامیان حوثی

وزیر کشور یمن در اشاره به تحولات قابل توجهی که بر آینده سیاسی کشورش بازتاب دارد، افزود: روند صلح یمن ارتباط تنگاتنگی با ثبات منطقه و جهان دارد، اما حوثی‌ها با بی‌اعتنایی به تلاش‌ها برای تحقق صلح به دزدی دریایی روی آورده‌اند، و احضار ارتش‌های کشورهای جهان به سواحل یمن در دریای سرخ در حال حاضر راه فراری آشکار است که پس از سال‌ها جنگ که جان بسیاری از یمنی‌ها را گرفته مانع از پیشبرد تلاش‌های صلح می‌شود.

هانس گراندبرگ، نماینده سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با ابراز نگرانی از تحولات اخیر در یمن، از همه طرف‌های ذیربط خواست تا از هر اقدامی که باعث وخامت اوضاع در یمن، تشدید تهدیدها علیه مسیرهای تجاری دریایی و یا حتی افزایش تنش‌های منطقه‌ای در این برهه حساس می‌شود، اجتناب کنند.

استقبال ریاض از روند صلح در یمن

پادشاهی عربی سعودی از بیانیه صادر شده توسط هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن در خصوص دستیابی به نقشه راه برای حمایت از روند صلح استقبال کرد. این در حالی است که وزارت خارجه سعودی بر ادامه حمایت این کشور از یمن و مردم آن و تمایل همیشگی آن برای تشویق طرف‌های یمنی به نشستن بر سر میز گفت‌وگو و دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع و پایدار تحت نظارت بین‌المللی، تاکید کرد.

شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی و نماینده سازمان ملل متحد اخیرا با یکدیگر دیدار کردند و تلاش‌های ریاض برای حمایت از روند صلح و نقشه راه میان طرف‌های یمنی به منظور پایان دادن به بحران یمن، دستیابی به صلح همه‌جانبه و تضمین پایداری آن را بررسی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید