در پی بمباران اقلیم کردستان، بغداد تهران را به تعلیق توافقنامه امنیتی تهدید کرد

عراق به دلیل حمله سپاه به اربیل از ایران به شورای امنیت و سازمان ملل شکایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ثابت العباسی، وزیر دفاع عراق، چهارشنبه 27 دی تاکید کرد که بمباران اقلیم کردستان توسط ایران محکوم است و آن را قاطعانه مردود می‌دانیم.

در همین حال، برخی منابع گزارش دادند که نخست وزیر کردستان عراق در اعتراض به حملات موشکی تهران دیدار با وزیر خارجه ایران در داووس را لغو کرد.

ثابت العباسی در اظهاراتی به تلویزیون «العربیه» گفت که این حملات در تضاد با توافقنامه امنیتی با ایران است که ممکن است تعلیق شود.

او افزود: «آنچه ایران انجام می‌دهد به روابط دوجانبه آسیب می‌رساند اگر اطلاعاتی درباره فعالیت‌های جاسوسی در اربیل در اختیار دارد باید برای راستی آزمایی در اختیار مقامات عراقی قرار دهد.

وزیر دفاع عراق در خصوص برنامه زمانبندی خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از عراق، گفت: «خروج نیروهای ائتلاف از عراق به میدان عملیات و آمادگی ارتش عراق بستگی دارد».

او گفت که واشینگتن خواستار متوقف شدن حملات گروه‌های شبه‌نظامی شد تا موضوع خروج را مطالعه و بررسی کند.

عراق به دلیل حمله سپاه به اربیل از ایران به شورای امنیت و سازمان ملل شکایت کرد.

مشاور نخست وزیر عراق در اظهاراتی اختصاصی به العربیه گفت: «بمباران اربیل توسط ایران امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند».

او خاطرنشان کرد: «بمباران اربیل توسط ایران بر غیرنظامیان غیرمسلح تأثیر گذاشت و ایران قبل از انجام آن حمله به اربیل را به ما اطلاع نداد».

کشتن غیرنظامیان بی‌گناه

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، ایران را به کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در پایتخت این اقلیم متهم کرد.

سپاه پاسداران ایران پیشتر گفته بود که به مقرهای جاسوسی اسرائیل در منطقه حمله کرده است.

بارزانی در اظهاراتی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس پس از این حمله تاکید کرد که ادعاهای ایران بی‌اساس است.

او درباره خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی و آمریکا از عراق افزود: «در حال حاضر زمان برای خروج نیروهای آمریکایی از کشور مناسب نیست».

در همین زمینه، قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، ادعاهای ایران مبنی بر هدف قرار دادن مقر موساد را رد کرد و گفت این ادعاها بی‌اساس است.

وی در توییتی نوشت: «به همراه اعضای کمیته تحقیق، منزل تاجر عراقی که مورد هدف موشک‌های ایران در اربیل قرار گرفت را در محل بررسی کردیم و معلوم شد که ادعاهای ایران درباره هدف قرار دادن «مقر موساد» بی‌اساس است. ما به جلسات خود با دستگاه‌های امنیتی در منطقه اقلیم کردستان ادامه می‌دهیم و گزارش را به فرمانده کل قوا ارائه خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید