اتحادیه عرب عراق نباید به عرصه «تسویه حساب‌ها یا کسب دستاوردهای منطقه‌ای» تبدیل شود

دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به «عواقب گسترش جنگ در خاورمیانه به نحوی که امنیت منطقه و ملت‌های آن را در معرض خطر شدید قرار دهد» هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، چهارشنبه 27 دی، گفت که خاک عراق هرگز نباید به «میدانی برای تسویه حساب‌ها یا کسب دستاوردهای منطقه‌ای» تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی»، دبیرکل اتحادیه عرب طی سخنرانی خود در نشست وزیران این اتحادیه، بر مخالفت قاطعانه و محکومیت کامل حملات ایران که در هفته جاری شهر اربیل، مرکز اقلیم کُردستان در شمال عراق را هدف قرار داد، تاکید کرد.

ابوالغیط همچنین نسبت به «عواقب گسترش دامنه جنگ در خاورمیانه به گونه‌ای که امنیت منطقه و ملت‌های آن را در معرض خطر شدید قرار دهد» هشدار داد.

اصل حسن همجواری

ابوالغیط در ادامه افزود: «تصمیمات و مواضع اتحادیه عرب در محکومیت نقض حاکمیت عراق در حوادث قبلی روشن و صریح است و تاکید می‌کنیم که کشورهای عربی با همسایگان خود بر اساس اصل حسن همجواری برخورد می‌کنند و انتظار دارند معامله به مثل شود.»

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین بر همبستگی کامل با دولت عراق در هر اقدامی که برای حفظ حاکمیت و امنیت این کشور انجام می‌دهد، تاکید کرد.

جلسه اضطراری اتحادیه عرب

اتحادیه عرب برای بررسی حملات موشکی و پهپادی ایران به اربیل، جلسه‌ای اضطراری برگزار کرده است. وزارت خارجه عراق در شبکه «ایکس» اعلام کرد که اتحادیه عرب پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای رأی‌گیری ارائه کرده است که علاوه بر محکوم کردن اقدام تجاوزکارانه ایران علیه عراق، بر حمایت از مواضع عراق و حق مشروع بغداد در تأیید لزوم احترام به امنیت و حاکمیت این کشور تاکید دارد.

شکایت به سازمان ملل

وزارت خارجه عراق، سه‌شنبه اعلام کرده بود که دولت فدرال عراق در خصوص حمله دوشنبه شب موشکی و پهپادی سپاه پاسداران ایران به اربیل، علیه ایران به شورای امنیت و سازمان ملل متحد شکایت برده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شکایت «مربوط به تهاجم موشکی ایران است که شهر اربیل را هدف قرار داده و به کشته و مجروح شدن غیرنظامیان بی‌گناه و وارد آمدن خسارت‌هایی به اموال عمومی و خصوصی منجر شده است».

این بیانیه همچنین می‌افزاید: این شکایت که بر اساس دو نامه مشابه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق نمایندگی دائم عراق در نیویورک تسلیم شده است، تأیید می‌کند که این اقدام تجاوزکارانه ایران نقض آشکار حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت مردم عراق است.

سپاه پاسداران ایران دوشنبه شب طی حملاتی با موشک‌های بالستیک مناطق مختلفی را در شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان هدف قرار داد. مقامات تهران مدعی هستند که در چارچوب «حق دفاع از خود» مقر «جاسوسی» اسرائیل در اقلیم کردستان را طی این حملات موشک‌باران و منهدم کرده‌اند.

این در حالی است که شورای امنیت اقلیم کردستان عراق از کشته شدن چهار غیرنظامی و زخمی شدن تعدادی دیگر از غیرنظامیان در نتیجه حمله موشکی ایران به اربیل خبر داد.

در واکنش به این حملات عراق ضمن فراخواندن سفیر خود از تهران برای رایزنی و احضار سفیر ایران در بغداد، تاکید کرد که تمام تدابیر قانونی را علیه ایران انجام خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید