آمریکا بار دیگر حوثی‌ها را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار می‌دهد

این اقدام جدید واشینگتن علیه حوثی‌ها سه سال پس از آن صورت می‌گیرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت بایدن تصمیم دولت ترامپ مبنی بر قرار دادن این گروه شبه‌نظامی به عنوان یک سازمان تروریستی بیگانه را ملغی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «فایننشال تایمز«، چهارشنبه 27 دی، به نقل از منابع مطلع گزارش داد که ایالات متحده برای قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در لیست گروه‌های تروریستی جهانی آماده می‌شود.

این روزنامه نوشت، تصمیم واشینگتن که در روزهای آینده اعلام خواهد شد، در شرایطی اتخاذ می‌شود که حوثی‌ها به حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ که مسیر حیاتی کشتیرانی برای تجارت جهانی است، ادامه می‌دهند.

به‌رغم حملات هوایی هفته گذشته ایالات متحده و بریتانیا به مواضع و پایگاه‌های حوثی‌ها در یمن، حملات این گروه به کشتی‌ها ادامه دارد.

شبه‌نظامیان حوثی پس از حوادث 7 اکتبر در واکنش به جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه، حملات خود به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را تشدید کرده‌اند.

قرار دادن مجدد نام حوثی‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی جهانی از سوی آمریکا تحت یک فرمان اجرایی با هدف جلوگیری از تامین مالی تروریسم صورت می‌گیرد.

این تصمیم سه سال پس از آن صورت می‌گیرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت بایدن تصمیم دولت ترامپ مبنی بر قرار دادن حوثی‌ها به عنوان یک سازمان تروریستی بیگانه را ملغی کرده بود.

دولت بایدن در آن زمان گفته بود که دلیل حذف نام حوثی‌ها از لیست تروریسم برای تسهیل روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن صورت می‌گیرد.

گفتنی است که معرفی حوثی‌ها به‌عنوان یک سازمان تروریستی جهانی تحت فرمان اجرایی، از نظر مجازات کمی ملایمتر از قرار دادن نام آنها به عنوان یک سازمان تروریستی بیگانه توسط وزارت خارجه آمریکا خواهد بود. زیرا اگر وزارت خارجه آمریکا این گروه را به عنوان یک سازمان تروریستی بیگانه معرفی کند، هر گونه حمایت مادی یا معامله تجاری با این گروه به عنوان یک جرم محسوب شده و مجازات آن جریمه‌های سنگین و حبس در داخل ایالات متحده است.

با اتخاذ چنین تصمیمی از سوی ایالات متحده تمامی دارایی‌های افراد یا نهادهای وابسته به این گروه در حوزه قضایی ایالات متحده مسدود می‌شود.

همچنین افراد آمریکایی از مشارکت در هرگونه معامله مالی یا تجاری با آنها منع می‌شوند.

پیشتر در دوران دونالد ترامپ سازمان‌های امدادی وابسته به سازمان ملل گفته‌ بودند که قرار دادن حوثی‌ها در لیست گروه‌های تروریستی بیگانه ممکن است مانع ارسال کمک‌ها به افراد آسیب‌دیده از جنگ داخلی در یمن شود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز سه‌شنبه گفت، ایالات متحده همچنان در حال بررسی این موضوع که آیا حوثی‌ها را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کند یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید