قطر و روسیه در پی تشدید تنش‌ها در دریای سرخ مسیر محموله‌های گازی خود را تغییر می‌دهند

با تغییر مسیر کشتی‌ها به سوی دماغه امید نیک، دور زدن قاره آفریقا برای رساندن محموله‌ها از قطر به بریتانیا 27 روز زمان می‌برد در حالی که از مسیر کانال سوئز تنها 18 روز به‌طول می‌انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با توجه به افزایش خطرات و حملات مستمر حوثی‌ها علیه کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، تامین‌کنندگان گاز مایع طبیعی «LNG»، از جمله قطر و روسیه، از پیمودن مسیر کانال سوئز اجتناب می‌کنند.

داده‌های ردیابی کشتی‌ها که توسط خبرگزاری «بلومبرگ» گردآوری شده، نشان می‌دهد که گاز طبیعی مایع قطر که در آخر هفته پس از حملات هوایی به رهبری آمریکا علیه گروه شبه‌نظامی در یمن در سواحل عمان متوقف شد، اکنون به نظر می‌رسد به سمت «دماغه امید نیک» در آفریقای جنوبی یا آسیای جنوب شرقی می‌رود. این در حالی است که این کشتی‌ها در ابتدا قصد داشتند با عبور دادن این محموله‌ها از دریای سرخ و کانال سوئز نیاز مبرم مشتریان به گاز را هر چه سریع‌تر تامین کنند.

بر اساس این داده‌ها، دو نفتکش کامل، از جمله یک نفتکش تحت کنترل پروژه صادراتی «یامال» روسیه، روز دوشنبه از ورودی شمالی کانال سوئز به سمت دریای مدیترانه منحرف شدند.

کشتی‌ها در ورودی سوئز منتظر بودند و احتمالاً گاز را به مقصد آسیا حمل می‌کردند.

پس از ماه‌ها حملات حوثی‌ها، ایالات متحده به مالکان کشتی‌ها هشدار داد که از تردد در دریای سرخ اجتناب کنند. یک کشتی تجاری کانتینربر متعلق به آمریکا، دوشنبه 25 دی، با موشک بالستیک ضد‌کشتی شلیک شده توسط گروه حوثی مورد حمایت ایران مورد اصابت قرار گرفت.

قطر و روسیه تاکنون آخرین تامین کنندگان اصلی «LNG» بوده‌اند که به استفاده از کانال سوئز برای کاهش زمان ترانزیت به اروپا ادامه می‌دادند. شناورهای حامل مخازن گاز بیشترین کاهش در عبور از طریق دریای سرخ را داشتند، و تعداد کشتی‌ها نسبت به ماه گذشته 96 درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش «ICIS.»، سفرهای طولانی‌تر محموله‌های گاز مایع را محدود و هزینه‌های حمل و نقل را افزایش می‌دهد، با توجه به موجودی بالا و تقاضای صنعتی ضعیف در اروپا، انتظار نمی‌رود که منجر به کمبود گاز در اروپا شود. انتقال گاز طبیعی مایع از قطر به بریتانیا از طریق آفریقای جنوبی حدود 27 روز طول می‌کشد، در حالی که این مدت از طریق کانال سوئز 18 روز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید