جزئیات حمله سپاه به اربیل؛ یک مقام مسئول و تاجری سرشناس در میان کشته‌شدگان

طبق گفته منابع امنیتی عراق، یک موشک به منزل یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی کرد، اصابت کرد و موشکی دیگر، مرکز سرویس اطلاعاتی کردستان را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های رسمی ایران، اواخر دوشنبه 25 دی گزارش دادند که سپاه پاسداران اعلام کرد علاوه بر هدف قرار دادن گروه «داعش» در سوریه، به «مقر جاسوسی» اسرائیل در اقلیم کردستان عراق نیز حمله کرده است.

این حملات موشکی در فضای نگرانی از تشدید درگیری صورت می‌گیرد که از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه در 7 اکتبر و در سایه ورود متحدان ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن به عرصه درگیری، به مناطقی در خاورمیانه کشیده شده است.

بیانیه سپاه

در بیانیه سپاه آمده است که سپاه در پاسخ به «شرارت‌های اخیر» اسرائیل در کشتن «فرماندهان سپاه و جبهه مقاومت»، «با اشراف و تسلط اطلاعاتی بر مقرها و تحرکات این رژیم در منطقه، با شلیک موشکهای بالستیک»، یکی از مقرهای اصلی «موساد» در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده و آن را منهدم کرده است.

این بیانیه افزود: «این مقر مرکز توسعه عملیات جاسوسی و طراحی اقدامات تروریستی در منطقه و خصوصا کشور عزیزمان بوده است».

ایران گفته بود که انتقام کشته‌شدن سه عضو سپاه پاسداران در سوریه از جمله یک فرمانده ارشد را که در آنجا به عنوان مستشار نظامی کار می‌کردند، بگیرد.

از زمان حمله عوامل حماس به خاک اسرائیل در 7 اکتبر و پاسخ اسرائیل در قالب بمباران غزه و جنوب لبنان، بیش از 130 نفر از اعضای حزب‌الله لبنان در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

در ادامه بیانیه آمده است: «به ملت عزیزمان اطمینان می‌دهیم عملیات‌های تهاجمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا گرفتن انتقام آخرین قطره‌های خون شهیدان ادامه خواهد یافت».

سپاه پاسداران همچنین در بیانیه خود در ارتباط با حملات موشکی علیه یک منطقه مسکونی واقع در شمال شرق شهر اربیل، پایتخت اقلیم کردستان و نزدیک کنسولگری آمریکا، گفت که «محل‌های تجمع فرماندهان و عناصر اصلی مرتبط با عملیات های تروریستی اخیر؛ به ویژه داعش، در سرزمین‌های اشغالی سوریه را شناسایی و آنها را با شلیک تعدادی موشک بالستیک منهدم نمود».

واکنش آمریکا

از سویی وزارت خارجه آمریکا حملات در نزدیکی اربیل را محکوم کرد و آنها را «متهورانه» توصیف کرد. مقامات آمریکایی گفتند که هیچ‌یک از تاسیسات آمریکایی هدف قرار نگرفته و خسارت جانی به آمریکایی‌ها وارد نشده است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده، حملات موشکی سپاه به شمال عراق و شمال سوریه را ردیابی کرده و مطمئنا هیچیک از پرسنل یا تأسیسات آمریکایی در این حملات هدف قرار نگرفته است».

او با بیان این که آمریکا از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند، افزود: «ما به ارزیابی وضعیت ادامه خواهیم داد، اما شاخص‌های اولیه نشان می‌دهد که این اقدام، مجموعه‌ای از حملات متهورانه و نادقیق بوده است».

داعش در اوایل ماه جاری، مسئولیت دو انفجار در شهر کرمان در مراسم یادبود قاسم سلیمانی را بر عهده گرفت که در آن نزدیک به 100 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

واکنش نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان، در بیانیه‌ دفتر خود، حمله به اربیل را محکوم و آن را جنایت علیه مردم کرد، توصیف کرد. شورای امنیت اقلیم کردستان نیز در بیانیه‌ای با توصیف این حمله به عنوان یک «جنایت» اعلام کرد که در حملات به اربیل دست کم چهارغیرنظامی کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

کشته‌شدن تاجر سرشناس کرد

منابع امنیتی و پزشکی عراق اعلام کردند که پیشرو دیزه‌یی، تاجر سرشناس کرد و تعدادی از اعضای خانواده‌اش در میان کشته‌شدگان برخورد دست‌کم یک موشک به خانه‌شان بودند.

دیزه‌یی که از محافل نزدیک به طایفه حاکم بارزانی است، مالک شرکت‌هایی است که مدیریت پروژه‌های عمده املاک در کردستان را در دست داشت.

طبق گفته منابع امنیتی عراق، یک موشک به منزل یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی کرد، اصابت کرد و موشکی دیگر، مرکز سرویس اطلاعاتی کردستان را هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید