عراق کاردار ایران را احضار کرد

وزارت خارجه عراق گفت که به شورای امنیت شکایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بغداد با احضار کاردار جمهوری اسلامی ایران، یادداشتی اعتراضی در محکومیت حمله به اربیل به او تسلیم کرد.

وزارت خارجه عراق، سه‌شنبه 26 دی در پی حملات ایران به اقلیم کردستان، ضمن محکوم‌کردن «تجاوز به حاکمیت عراق»، تاکید کرد که دولت عراق، تمامی اقدامات قانونی از جمله شکایت به شورای امنیت را به‌مورد اجرا خواهد گذاشت.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که بغداد روز سه‌شنبه، پس از ادعای سپاه پاسداران در حمله به یک «مرکز جاسوسی» اسرائیل در اقلیم کردستان عراق، «تجاوز» ایران به اربیل را که منجر به خسارات جانی در میان غیرنظامی در مناطق مسکونی شد، محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت عراق، تمامی اقدامات قانونی از جمله طرح شکایت در شورای امنیت را در برابر این رفتار که آن را نقض حاکمیت کشور و امنیت مردم عراق می‌داند، انجام خواهد داد.

رسانه‌های رسمی ایران، اواخر دوشنبه گزارش دادند که سپاه پاسداران اعلام کرد علاوه بر هدف قرار دادن گروه «داعش» در سوریه، به «مقر جاسوسی» اسرائیل در اقلیم کردستان عراق نیز حمله کرده است.

این حملات موشکی در فضای نگرانی از تشدید درگیری صورت می‌گیرد که از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه در 7 اکتبر و در سایه ورود متحدان ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن به عرصه درگیری، به مناطقی در خاورمیانه کشیده شده است.

در چارچوب واکنش به حمله موشکی ایران، هیئت مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق «یونامی»، حمله ایران به نقاطی در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان که منجر به زیان‌های جانی در میان غیرنظامیان شد را محکوم کرد.

در بیانیه این هیئت در پلتفرم «ایکس» آمده است که این حملات که حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را نقض می‌کند، باید متوقف شود.

در بخش دیگری از همین بیانیه تاکید شد که مشکلات امنیتی باید از طریق گفت‌وگو و نه حملات رفع و رجوع شود.

واکنش وزارت خارجه ایران

از سویی، وزارت خارجه ایران حمله به اربیل را «حق مشروع» برای «برخورد بازدارنده با منابع تهدید کننده امنیت ملی خود» خواند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتش مدعی شد حملات شب گذشته، عملیات «دقیق و هدفمند» و با استفاده از پرتابه‌های «دقیق و نقطه‌زن» بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید