خسارات جنگ غزه برای اسرائیل؛ بیش از 40 میلیارد دلار زیان مالی و کشته‌شدن 500 نظامی

طرف فلسطینی تا این‌لحظه بهای بسیار سنگین کشته‌شدن بیش از 23 هزار نفر غالبا کودک و زن، در نتیجه حملات اسرائیل را پرداخت کرده که 3 ماه است به‌شدت ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت صد و یک روز از حمله اسرائیل به غزه که در هفتم اکتبر گذشته در پی هجوم ناگهانی جنبش حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی آغاز شد، پیش‌نویس اصلاح‌شده بودجه 2024 اسرائیل نشان داد که انتظار می‌رود کسری بودجه از 2.25 درصد به 6.6 درصد تولید ناخالص داخلی در سال جاری، افزایش یابد.

طبق گزارش «رویترز»، این پیش‌نویس که دوشنبه 25 دی مورد رای‌گیری قرار می‌گیرد، همچنین نشان داد که این جنگ،، پس از زیان‌های پیش‌بینی شده 1.4 درصدی سال گذشته، منجر به کاهش 1.1 درصدی رشد اقتصادی در سال جاری بشود.

با فرض پایان نبردهای شدید در سه ماهه اول سال جدید، تأثیر مالی جنگ در بازه 2023-2024 تقریباً 150 میلیارد شیکل (40.25 میلیارد دلار) تخمین زده شده است.

سطح بسیار بالای زیان‌ها

اما اگر جنگ طبق پیش‌بینی، زمان بیشتری ببرد، شکی نیست که ضرر و زیان ناشی از آن بسیار افزون‌تر خواهد بود.

اسرائیل نه تنها متحمل چنین زیان‌هایی خواهد شد بلکه هنوز 132 گروگان در دست حماس هستند که آزاد نشده‌اند.

افزون بر این، محبوبیت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر نیز به‌شدت ریزش کرده و اختلافات بزرگی، تداوم کابینه جنگ اسرائیل را تهدید می‌کند.

بیماران روحی

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌های قبلی رسانه‌های اسرائیلی، بسیاری از کلینیک‌های روان‌پزشکی کشور مملو از بیماران، چه از ارتش و چه از افراد دیگر شده است.

همچنین اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری با اتهام نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها مواجه است، اگرچه تصمیمات این دادگاه، هیچ اثر اجرایی ندارد، اما محکومیت روانی و اخلاقی مهمی را علیه اسرائیل در سطح بین‌المللی به‌دنبال خواهد داشت.

بر همه موارد باید زیان‌های جانی نیروهای اسرائیلی را نیز افزود که طبق برآوردهای غیررسمی به حدود 500 نفر رسیده است.

11 هزار موشک به سوی اسرائیل

ارتش اسرائیل اعلام کرده است از زمان آغاز جنگ تاکنون، بیش از 11 هزار موشک از غزه، لبنان و سوریه به سمت مناطق اسرائیلی شلیک شده است.

طرف فلسطینی هم تا این‌لحظه بهای بسیار سنگین کشته‌شدن بیش از 23 هزار نفر غالبا کودک و زن، در نتیجه حملات اسرائیل را پرداخت کرده که 3 ماه است به‌شدت ادامه دارد.

دو سوم ساختمان‌های نوار محاصره شده، به طور کامل یا جزئی آسیب دیده‌اند، در حالی که ساکنان غزه به دلیل کمبود مواد غذایی و کمک‌های پزشکی وارده از گذرگاه رفح، در آستانه گرسنگی قرار گرفته‌اند که از سوی اسرائیل تحمیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید