حمله گروه‌های مسلح به میدان گازی «کونیکو» در سوریه و پاسخ نیروهای آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه حملات به پایگاه‌های نظامی آمریکا در سوریه، گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران، از حمله موشکی جدید به میدان «کونیکو» محل استقرار نیروهای آمریکایی در شرق سوریه خبر دادند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، شامگاه یک‌شنبه 23 دی گزارش داد این حمله با سه موشک صورت گرفته و در پی آن صدای انفجار در این پایگاه شنیده شد.

در مقابل، نیروهای آمریکایی در پاسخ به این حمله، چندین منطقه تحت کنترل گروه‌های مسلح در «دیر الزور» را بمباران کردند.

این در حالی است که گروه‌های مسلح عراقی شامگاه شنبه، در بیانیه‌ای از حمله پهپادی و موشکی به سه پایگاه آمریکایی در شمال شرق سوریه خبر دادند.

این گروه‌ها در دو بیانیه جداگانه از حمله به پایگاه‌های «خراب الجیر»، «میدان عمر» و «قریه الخضرا» در پاسخ به کشتار مردم غزه از سوی اسرائیل خبر دادند.

طبق تازه‌ترین آمار دیدبان حقوق بشر سوریه، از 19 اکتبر 2023 از مجموع 90 حمله صورت گرفته علیه پایگاه‌های آمریکایی، 22 حمله به پایگاه میدان «کونیکو» و 21 حمله به میدان نفتی «العمر» بزرگترین پایگاه آمریکا در «دیر الزور» بوده است.

پایگاه «الشدادی» در حومه «حسکه» هم 15 بار و پایگاه «خراب الجیر» نیز 15 بار مورد حمله قرار گرفته‌اند.

از هفت اکتبر گذشته آغاز جنگ اسرائیل و جنبش «حماس» در نوار غزه، ارتش آمریکا بیش از 130 بار در عراق و سوریه مورد حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته است.

این حملات آمریکا را بر آن داشت تا به گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران در این دو کشور حمله کند که مهم‌ترین آن‌ها، حمله به پایگاه جنبش «النجباء» در شرق بغداد در ابتدای ژانویه 2024 بود.

قابل ذکر است ایالات متحده 900 سرباز در سوریه و 2500 سرباز دیگر در خاک عراق به عنوان نیروهای ائتلاف که به عنوان مشاور نیروهای محلی هستند، مستقر کرده تا از بازگشت هسته‌های «داعش» جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید