بریتانیا: پیش از حمله مجدد به حوثی‌ها صبر خواهیم کرد

شاپس با تاکید بر اینکه آزادی دریانوردی یک حق بین المللی است، اظهار داشت که بریتانیا نمی‌خواهد در عملیات دریای سرخ دخالت کند، اما در عین حال به دنبال حفاظت از کشتیرانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گریس شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، دوشنبه 25 دی گفت که کشورش قبل از انجام هر گونه حملات جدید، تأثیر حملات مشترکی که پیشتر با آمریکا به پایگاه‌های نظامی حوثی‌ها انجام داده بود را ارزیابی می‌کند.

وزیر دفاع بریتانیا در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره احتمال حملات دیگر کشورش علیه حوثی ها گفت: «منتظر خواهیم ماند و ببینیم چه می‌شود».

شاپس با تاکید بر اینکه آزادی دریانوردی یک حق بین المللی است، اظهار داشت که بریتانیا نمی‌خواهد در عملیات دریای سرخ دخالت کند، اما در عین حال به دنبال حفاظت از کشتیرانی است.

اظهارات وزیر دفاع بریتانیا پس از آن بیان شد که دیوید کامرون، وزیر خارجه این کشور روز یک‌شنبه تاکید کرد که بریتانیا آماده است در صورت ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های نظامی و تجاری، دوباره علیه حوثی‌ها اقدام کند.

وزیر خارجه بریتانیا ایران را به ایفای نقش «بسیار بد» در این حملات متهم کرد.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در سحرگاه جمعه 22 دی، ده‌ها حمله مشترک به چندین پایگاه نظامی حوثی‌ها در صنعا، پایتخت، و استان‌های الحدیده، تعز، حجه و صعده انجام دادند.

ایالات متحده، همچنین سحرگاه شنبه 23 دی، بار دیگر پایگاه هوایی در صنعا را که از سال 2014 تحت کنترل حوثی‌ها بود، هدف قرار داد.

حوثی‌ها از 19 نوامبر 2023، یعنی تقریبا بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل و فلسطین در 7 اکتبر در غزه تاکنون بیش از 27 حمله به کشتی‌های تجاری در حال تردد در دریای سرخ انجام دادند.

این گروه تهدید کردند که در راستای سیاست حمایت از مردم فلسطین در غزه در برابر حملات اسرائیل، همه کشتی‌هایی که به سوی بنادر اسرائیلی حرکت می‌کنند را هدف قرار خواهند داد. آنها همچنین هشدار دادند، تا زمانی که اسرائیل حملات ویرانگر و کشتار فلسطینی‌ها در غزه را متوقف نکند به این حملات ادامه خواهند داد.

ایالات متحده در واکنش به تهدید مکرر حوثی‌ها در 18 دسامبر از ایجاد یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «نگهبان سعادت» با هدف مقابله با هرگونه حمله‌ای که امنیت ناوبری دریایی بین المللی را هدف قرار می‌دهد، خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید