نتانیاهو: اسرائیل به جنگ با محور شرارت ایران، حماس و گروه نیابتی حوثی‌ ادامه می‌دهد

ارتش اسرائیل: طرح‌هایی را برای ادامه جنگ در غزه و افزایش فشار بر حماس تصویب کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که جنگ کشورش با محور شرارت ایران، حماس و گروه حوثی‌ نیابتی تهران ادامه خواهد یافت.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی نتانیاهو شنبه 23 دی، با بیان این‌که کابینه او فردا برای ادامه جنگ تعیین بودجه خواهد کرد، گفت:« این جنگ ما برضد محور شرارت ایران، حماس و حوثی‌ها، گروه‌ نیابتی تهران است. هیچ احدی نه دادگاه لاهه و نه محور شرارت ما را از ادامه جنگ تا رسیدن به پیروزی در نوار غزه منع نخواهد کرد».

این اظهارات نتانیاهو پس از آن بیان می‌شود که کشور آفریقای جنوبی به اتهام ارتکاب جنایت نسل‌کشی فلسطینیان علیه اسرائیل به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت برده است.

نتانیاهو طی یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «هیچ کس ما را متوقف نخواهد کرد، نه لاهه، نه محور شرارت، هیچ‌کس.»

کنترل محور فیلادلفیا

نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین گفت که اسرائیل هنوز تصمیمی در مورد کنترل نظامی احتمالی «کریدور فیلادلفیا» (دالان صلاح الدین) در مرز نوار غزه با مصر اتخاذ نکرده است.

نتانیاهو همچنین به خبرنگاران افزود که بستن منطقه مرزی برای منزوی کردن حماس یکی از اهداف جنگ جاری در غزه است و خاطرنشان کرد که «گزینه‌های متعددی» از جمله انتقال نیروها به محور فیلادلفیا وجود دارد. وی افزود: « درباره این (گزینه‌ها) بحث کرده ولی هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم.»

بازگشت آواره‌گان به شمال غزه

ارتش اسرائیل، شنبه 23 دی، به نوبه خود اعلام کرد که اجازه بازگشت غیرنظامیان فلسطینی آواره شده از شمال نوار غزه را چنانچه تشخیص دهد طی درگیری با حماس «هیچ خطری برای آن‌ها» وجود ندارد، بررسی خواهد کرد.

در همین راستا ژنرال هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت صدها هزار آواره از شمال غزه به خبرنگاران گفت: «وقتی بدانیم خطری برای مردم وجود ندارد، می‌توانیم به بازگرداندن آن‌ها فکر کنیم.»

تشدید فشار بر حماس

هالیوی همچنین افزود که ارتش طرح‌هایی را برای ادامه جنگ در نوار غزه و افزایش فشار بر حماس تصویب کرده است.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل، با بیان اینکه این فشار منجر به «برچیدن» حماس و بازگشت گروگان‌های اسرائیلی در غزه خواهد شد، خاطرنشان کرد: «این فشار به تنهایی تاکنون اجازه بازگشت بسیاری از این گروگان‌ها را داده است.»

تحمیل هزینه سنگین بر حزب‌الله

رئیس ستاد کل ارتش، در مورد شمال اسرائیل، گفت که جنوب لبنان «تا زمانی که حزب‌الله از آن عملیات انجام دهد، منطقه جنگی باقی خواهد ماند» و هشدار داد که حزب‌الله ممکن است کل خاک لبنان را به منطقه جنگی تبدیل کند و تاکید کرد که حزب‌الله در صورت ادامه تشدید تنش «هزینه سنگینی» متحمل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید