کارشناسان از «اثربخشی محدود» حمله به 60 هدف مرتبط با حوثی‌ها خبر دادند

نیویورک تایمز: پس از حمله به بیش از 60 هدف با بیش از 150 مهمات هدایت شونده نقطه‌زن، این حملات تنها حدود 20 تا 30 درصد از قابلیت‌های تهاجمی حوثی‌ها را نابود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یمن طی دو روز گذشته شاهد بیش از 60 حمله نقطه‌زن آمریکایی و بریتانیایی از طریق هوا و دریا بوده که ده‌ها موضع حوثی‌ها را با هدف فلج کردن قابلیت‌های نظامی آن‌ها که طی ماه‌های گذشته امنیت ناوبری را در دریای سرخ به خطر انداختند، هدف قرار داد.

این حملات، 6 استان، به ویژه صنعا، پایتخت، و همچنین حدیده و تعز در شمال غرب کشور، و صعده و ذمار در شمال را شامل شد.

میزان تاثیر این حملات

در این زمینه، مجید المذحجی، یکی از بنیانگذاران مرکز مطالعات استراتژیک صنعا، به خبرگزاری فرانسه گفت: «حوثی‌ها می‌دانند چگونه زرادخانه‌های خود را با استفاده از جغرافیای دشوار منطقه، پنهان کنند».

به گفته او حملات غرب احتمالا بخشی از توانمندی‌های نظامی حوثی‌ها را منهدم کرده است ولی نتوانسته کل آن را نابود کند.

المذحجی افزود که سطح تهدیدها در دریای سرخ همچنان بالا است.

داده‌های اطلاعاتی

فابیان هینز، پژوهشگر مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک هم با این بیان که «بسیاری از سیستم‌های مورد استفاده حوثی‌ها، بسیار کوچک و در عین حال فوق‌العاده متحرک است، بنابراین به‌سادگی قابل توزیع در سراسر کشور است»، بر اهمیت داده‌های اطلاعاتی در این زمینه، تاکید کرد که ظاهرا حجم این گونه داده‌ها چندان زیاد نیست.

نابودی 30 درصدی توانمندی حوثی‌ها

از سویی دو مقام آمریکایی فاش کردند که حتی پس از حمله به بیش از 60 هدف با بیش از 150 مهمات هدایت شونده نقطه‌زن، این حملات تنها حدود 20 تا 30 درصد از قابلیت‌های تهاجمی حوثی‌ها را نابود کرد زیرا بیشتر آنها بر روی سکوهای متحرک سوارشده و به راحتی قابل جابجایی یا کردن هستند.

به گزارش «نیویورک تایمز»، این دو مقام گفتند که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و دیگر کشورهای غربی طی سال‌های اخیر، زمان و منابع قابل‌توجهی را برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد مکان‌های پدافند هوایی حوثی‌ها، مراکز فرماندهی، انبارهای مهمات و تأسیسات ذخیره‌سازی و تولید پهپادها و موشک‌ها، صرف نکرده‌اند.

با آغاز جنگ در نوار غزه از هفتم اکتبر گذشته و حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری، تحلیلگران آمریکایی به شکل روزانه و به سرعت، به دنبال پیگیری و فهرست‌بندی اهداف بالقوه بیشتری مرتبط با حوثی‌ها بوده‌اند.

اختلاف میان حوثی‌ها

به پیش‌بینی واشینگتن، به‌رغم واکنش محدود گروه حوثی و پرتاب تنها یک موشک به سوی یک کشتی در حال تردد در دریای سرخ که هیچ خسارتی در پی نداشت، این گروه واکنش بزرگتری را از خود نشان خواهد داد.

از سویی یکی از مقامات آمریکایی احتمال داد که در میان حوثی‌ها بر سر شکل این واکنش، اختلاف نظر وجود دارد.

با این حال به نظر ناظران، تردیدی نیست که حملات بیشتری از سوی حوثی‌ها ظرف چند روز آینده بعد از برنامه‌ریزی این حملات، اجرا خواهد شد.

به‌گزارش «فرانس‌پرس»، روز گذشته حمله جدیدی، یک موضع نظامی در حدیده در غرب یمن را هدف قرار داد که حوثی‌ها از آن اقدام به پرتاب موشک به سمت دریای سرخ کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید