نصرالله خواستار ادامه حملات حوثی‌ها در دریای سرخ شد

حوثی‌های یمن طی دو روز گذشته آماج بیش از 60 حمله توسط نیروهای آمریکا و بریتانیا از طریق هوا و دریا قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن نصرالله دبیر کل «حزب‌الله» در اولین واکنش به حملات کشورهای غربی علیه شبه‌نظامیان حوثی در یمن، خواستار ادامه هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری توسط گروه حوثی در دریای سرخ شد.

نصرالله در سخنانی که روز یکشنبه توسط رسانه‌های محلی لبنان پخش شد، گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، اگر معتقد است حملات اخیر اقدامات حوثی‌ها را متوقف می‌کند «در اشتباه است.»

دبیر کل حزب الله با تاکید بر اینکه هدف قرار دادن کشتی‌هایی که به سمت اسرائیل حرکت می‌کنند «ساده‌ترین» چیزی است که می‌توان انجام داد گفت این حملات «باید ادامه یابد».

او همچنین با اشاره به اهداف تعیین شده از سوی تل‌آویو قبل از عملیات نظامی در نوار غزه که قرار بود جنبش حماس را از نظر سیاسی و نظامی از بین ببرد و اسرا را بازگرداند، «شکست خورده است.»

نصر الله افزود: «اسرائیل همانطور که تحلیلگرانش تأیید می‌کنند غرق ناکامی شده و در چاله عمیقی گرفتار شده است.»

به گفته دبیر کل حزب‌الله «خسارت‌های اسرائیل سردرگم‌کننده است، به ویژه پس از اینکه تل‌آویو اعلام کرد 4000 مجروح دائمی در میان ارتش اسرائیل ظرف 100 روز وجود دارد که احتمالاً به 30000 نفر می رسد.»

او همچنین توقف حملات شبه‌نظامیان در یمن، عراق، سوریه و لبنان را با توقف جنگ اسرائیل علیه غزه مرتبط دانست.

سخنرانی نصرالله در حالی ایراد شد که حوثی‌های یمن طی دو روز گذشته آماج بیش از 60 حمله توسط نیروهای آمریکا و بریتانیا از طریق هوا و دریا قرار گرفتند که طی آن ده‌ها پایگاه این شبه‌نظامیان را با هدف فلج کردن قابلیت‌های نظامی آنها بمباران شد.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه در 7 اکتبر، حوثی‌ها ده‌ها حمله علیه کشتی‌های تجاری در حال تردد در دریای سرخ انجام داده‌اند که مانع تردد در این کریدور مهم بین‌المللی شده که 12 درصد تجارت جهانی از آن عبور می‌کند.

این حملات همچنین باعث دو برابر شدن هزینه حمل و نقل شد، زیرا شرکت‌های کشتیرانی مسیر کشتی های خود را به سوی آب‌های آفریقای جنوبی تغییر دادند.

در مواجهه با این تشدید تنش حوثی‌ها، حملات مشترک بریتانیا و آمریکا در جمعه و شنبه گذشته، مواضع این شبه‌نظامیان در 6 استان را، به ویژه صنعا پایتخت، یمن علاوه بر حدیده و تعز در شمال غرب کشور، و همچنین صعده و ذمار در شمال کشور هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید