آنروا: اوضاع در غزه فاجعه‌بار و غیر قابل تحمل است

حملات اسرائیل منجر به تخریب کامل یا جزئی دو سوم ساختمان‌ها و خانه‌ها در غزه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ اسرائیل در نوار غزه روز یکشنبه 24 دی وارد صدمین روز خود شد، آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) نسبت به عواقب این بحران هشدار داد.

فیلیپ لازارینی کمیسر کل «آنروا» تاکید کرد که وضعیت غزه بسیار دشوار، فاجعه‌بار و غیرقابل تحمل است.

لازارینی در گفت‎وگو با العربیه گفت، 100 روز جنگ در نوار غزه برای ساکنان نوار غزه به گونه‌ای سپری شده است که گویی 100 سال است.

کمیسر کل آنروا همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی در بدو ورود به شهر العریش مصر ادامه داد که وضعیت غزه بسیار سخت، فاجعه بار و غیرقابل تحمل است.

لازارینی خواستاد مداخله همه کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی برای دستیابی به آتش‌بس فوری شد و تاکید کرد: «مرگ، ویرانی، آوارگی، گرسنگی، از دست دادن و اندوه در 100 روز گذشته، انسانیت مشترک ما را لکه‌دار کرده است.»

به گفته او یک نسل کامل از کودکان غزه از آسیب روانی رنج می‌برند، بیماری‌ها همچنان در حال گسترش است و قحطی در افق دیده می‌شود.

بر اساس برآوردهای اولیه، حملات اسرائیل منجر به تخریب کامل یا جزئی دو سوم ساختمان‌ها و خانه‌ها در غزه شده است. همچنین بیش از 80 درصد از جمعیت نوار غزه به سمت جنوب آواره شدند و اغلب آنها در اردوگاه‌های فاقد شرایط زندگی و برخی در پارک‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها پراکنده شدند.

برآوردهای سازمان ملل نشان می دهد که 1.9 میلیون نفر یا حدود 85 درصد جمعیت مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

این در حالی که وزارت بهداشت محلی بار دیگر تاکید کرد که زیرساخت‌های لازم برای پذیرش این تعداد پناهنده و ارائه خدمات به آنها را ندارد.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین بسیاری از بیمارستان‌های غزه از کار متوقف شدند.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت فلسطین، در نتیجه حملات اسرائیل از 7 اکتبر تاکنون 23843 نفر که اکثر آنها کودک و زن بودند، کشته و بیش از 60000 نفر مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید