تاکید اردوغان: ترکیه اجازه ایجاد یک «کشور تروریستی» در مرزهای جنوبی خود را نخواهد داد

ارتش ترکیه روز جمعه کشته شدن 9 تن از سربازان خود و زخمی شدن 4 تن دیگر از آنها طی درگیری‌ها در شمال عراق را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شنبه 23 دی، اعلام کرد که آنکارا مصمم به مقابله با تهدید‌های تروریستی است و هرگز اجازه ایجاد یک «کشور تروریستی» در نزدیکی مرزهای جنوبی خود را نخواهد داد.

در بیانیه ریاست جمهوری ترکیه پس از نشست در پی حمله اعضای حزب کارگران کُردستان «پ ک ک» به نیروهای ترکیه در عراق آمده است: «طی عملیاتی که در پاسخ به این حمله آغاز شد، 45 تروریست خنثی شدند که 36 نفر در شمال عراق و 9 نفر از آن‌ها در شمال سوریه بودند. این نبرد تا کشته شدن آخرین تروریست در عراق و سوریه ادامه خواهد داشت».

در این بیانیه همچنین آمده است: «آنکارا هرگز اجازه ایجاد یک کشور تروریستی در نزدیکی مرزهای جنوبی خود را نخواهد داد و در چارچوب حق دفاع از خود و توافقات دوجانبه، اولویت اصلی خود را حذف نهایی تهدیدهای تروریستی و انهدام اردوگاه‌ها، پناهگاه‌ها، تشکیلات و تجمع‌های تروریست‌ها می‌داند».

کشته و مجروح شدن 13 سرباز ترکیه

پیشتر و در پی کشته و مجروح شدن دست‌کم 13 سرباز ترکیه‌ای طی درگیری روز جمعه در شمال عراق، وزارت دفاع ترکیه، شنبه اعلام کرد که آنکارا در شمال عراق حمله هوایی انجام داد که به «خنثی سازی» 20 عضو حزب ممنوعه کارگران کردستان و انهدام 29 هدف آنان منجر شد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی «ایکس» گزارش داد که در این حملات هوایی اهدافی شامل غارها، پناهگاه‌ها، مخفی‌گاه‌ها و تأسیسات نفتی در مناطق هاکورک، متینا، غارا و قندیل در شمال عراق بمباران شد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که طی این عملیات نیروهای ترکیه، 20 تن از مسلحان کُرد در منطقه «خنثی» شدند. آنکارا معمولاً از کلمه «خنثی کردن» برای اشاره به کشتن افراد استفاده می‌کند.

وزارت دفاع ترکیه نیز در بیانیه جداگانه‌ای ضمن اشاره به این‌که نیروهای ترکیه 9 شبه‌نظامی کُرد را در شمال سوریه «خنثی» کرده‌اند، افزود که طی درگیری‌های روز جمعه با حزب کارگران کردستان «پ ک ک» در شمال عراق 9 نظامی ترکیه کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

خط مشی مسلحانه

نیروهای ترکیه به عنوان بخشی از جنگ این کشور علیه اعضای حزب ممنوعه کارگران کردستان که خط مشی مسلحانه‌ای را در پیش گرفته‌اند، عملیات فرامرزی به نام «قفل پنجه» را در عراق ادامه می‌دهند.

تشکیلات «پ.ک.ک» که از سوی ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان گروهی «تروریستی» شناخته می‌شود، از سال 1984 علیه دولت ترکیه وارد فاز عملیات‌های نظامی شد.

ترکیه همچنین در حملات نظامی به خاک سوریه مسلحان كُرد عضو یگان‌های مدافع خلق (YPG) که آن‌ها را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان می‌داند، هدف قرار می‌دهد.

و در همین راستا وزارت دفاع طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «تلاش یک تیم تروریستی 12 نفره برای نفوذ در شمال سوریه با موفقیت خنثی شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید