نیروهای هوایی آمریکا: 60 هدف در 16 موضع حوثی‌ها را هدف قرار دادیم

«سنتکام»، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اهداف مرتبط با حوثی‌ها، هدف حملات نیروهای آمریکایی و بریتانیایی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی هوایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملاتی را علیه 60 هدف در 16 موضع حوثی‌ها انجام داده و مراکز فرماندهی و کنترل، انبارهای مهمات، سامانه‌های پرتاب، تأسیسات تولید و سامانه‌های راداری دفاع هوایی را هدف قرار داده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که نقاط مورد هدف، شامل هسته‌های فرماندهی و کنترل، انبارهای مهمات، سیستم‌های پرتاب، تأسیسات تولید و سامانه‌های رادار دفاع هوایی بوده، و در این حملات از بیش از یکصد موشک «هدایت‌شونده نقطه‌زن»، هواپیما و موشک‌های توماهوک، استفاده شده است.

بیانیه سنتکام

پیشتر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اهداف مرتبط با حوثی‌ها، هدف حملات نیروهای آمریکایی و بریتانیایی قرار گرفت.

بیانیه سنتکام در پلتفرم «ایکس» ضمن مسئول قلمدادکردن حوثی‌ها در قبال حمله به ترابری دریایی جهانی تاکیدشده که این حملات به هدف تضعیف توان هجومی حوثی‌ها انجام گرفت.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده با این بیان که «مواضع حاوی تسلیحات، مهمات و مراکز پرتاب موشک هدف قرار گرفتند»، تاکید کرد که این حملات، هیچ ارتباطی با ائتلاف «نگهبان شکوفایی» ندارد که بیش از 20 کشور فعال در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب و خلیج عدن را دربرمی‌گیرد.

در ادامه بیانیه «سنتکام» آمده است: «ما مسئولیت حمایت از این شبه‌نظامیان که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کنند، متوجه ایران می‌دانیم».

«سنتکام» در بیانیه‌ای کوتاه در «ایکس» اعلام کرد: «ساعت 2 بامداد (پنجشنبه) 11 ژانویه به وقت صنعا، پایتخت یمن، شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، یک موشک ضد کشتی بالستیک از منطقه تحت کنترل خود به سمت مسیر خطوط بین‌المللی در خلیج عدن شلیک کردند».

در این بیانیه آمده است: «یک کشتی تجاری می‌گوید شاهد برخورد موشک شلیک‌شده (حوثی‌ها) به آب‌های منطقه بوده ولی این حمله، تلفات جانی و خسارت مالی برجای نگذاشت».

به‌گفته «سنتکام»، این بیست و هفتمین حمله حوثی‌های به مسیر کشتیرانی بین‌المللی از 19 نوامبر 2023 تاکنون است.

موضع وزیر دفاع آمریکا

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، هم ساعاتی پیش اعلام کرد که حملات آمریکا و بریتانیا مراکز مرتبط با پهپادهای حوثی، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز، توانمندی‌های رادار ساحلی و نظارت هوایی را با برخورداری از حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند هدف قرارداد.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که «اقدامات امروز ائتلاف، حاوی پیامی روشن به حوثی‌ها با این محتواست که اگر به حملات غیرقانونی خود پایان ندهند، هزینه‌های بیشتری متحمل خواهند شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید