سازمان ملل: اسرائیل بارها در احترام به قوانین بشردوستانه شکست خورده است

دفتر حقوق بشر سازمان ملل: نقض این تعهدات ممکن است منجر به مسئولیت در مورد ارتکاب جنایات جنگی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، جمعه 22 دی اعلام کرد که اسرائیل از زمان آغاز حمله خود به غزه در پاسخ به حمله فرامرزی حماس در 7 اکتبر 2023، مکرراً قوانین بشردوستانه بین‌المللی را مورد بی‌احترامی قرارداده است.

الیزابت تروسل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: «ما بارها بر ناکامی‌های مکرر اسرائیل در احترام به اصول اساسی حقوق بین‌المللی بشردوستانه در تشخیص‌دهی اهداف، حملات متناسب و رعایت احتیاط هنگام انجام حملات، تأکید کرده‌ایم».

تروسل افزود: «کمیساریای عالی ضمن هشدار در خصوص ارتکاب دیگر موارد جنایات هولناک، تاکید کرد که نقض این تعهدات ممکن است منجر به مسئولیت در مورد ارتکاب جنایات جنگی شود».

دومین جلسه دادگاه لاهه

از سویی جلسات دومین روز دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه امروز برای رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به اتهام ارتکاب «نسل کشی» در نوار غزه، آغاز شد.

تل‌‌آویو از دادگاه خواسته است تا درخواست‌های آفریقای جنوبی برای توقف فوری عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه را رد کند.

تل بیکر، مشاور حقوقی وزارت امور خارجه اسرائیل به دادگاه لاهه گفت: «این درخواست و دادخواست باید رد شود زیرا محتوایی افتراآمیز دارد».

بیکر گفت: «هدف عملیات نظامی اسرائیل در غزه، نه نابودی مردم بلکه محافظت از آنها است که با حملات در چندین جبهه روبرو هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید