دیوید کامرون: حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها ضروری، متناسب و قانونی است

وزیر خارجه بریتانیا گفت که بریتانیا آماده اتخاذ اقدامات بیشتری علیه حوثی‌ها در چارچوب دفاع از خود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، جمعه 22 دی حملات آمریکا و بریتانیا به گروه حوثی در یمن را «ضروری، متناسب و قانونی» توصیف کرد.

کامرون در اظهاراتی اختصاصی به «العربیه» گفت که این حملات، حامل پیامی برای حوثی‌ها با این محتواست که اقدامات آنها غیرقابل پذیرش است.

وزیر خارجه بریتانیا با این بیان که کشورش اعلام کرده، آماده است اقدامات بیشتری در دفاع از خود و دفاع از آزادی دریانوردی انجام دهد، تاکید کرد که حوثی‌ها باعث تشدید تنش منطقه‌ای شدند.

کامرون به «العربیه» گفت که با وزیر امور خارجه ایران تماس گرفت تا به او نسبت به خطر تشدید تنش حوثی‌ها، هشدار دهد.

او خاطرنشان کرد: «حملات اخیر خود را ارزیابی خواهیم کرد که حاوی پیامی روشن با این محتوا برای حوثی‌ها است که حملات آنها بدون پاسخ نخواهد ماند».

حمله به مواضع حوثی‌ها

جنگنده‌های آمریکایی و بریتانیایی اواخرشامگاه پنجشنبه، مواضع گروه حوثی در یمن در چندین استان از جمله صنعا را بمباران کردند.

به گفته جو بایدن رئیس جمهوری امریکا این حملات، «پاسخ مستقیم» به 27 مورد حمله حوثی‌ها به کشتی‌ها بود که در این حملات برای نخستین بار در تاریخ از موشک‌های بالستیک ضد کشتی استفاده شد.

در بیانیه بایدن آمده است: «این حملات هدفمند، پیام روشنی است مبنی بر این که ایالات متحده و شرکای ما، حملات به تجهیزات ما را تحمل نخواهند کرد و به طرف‌های متخاصم اجازه نمی‌دهند آزادی کشتیرانی را در یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری جهان، به خطر بیندازند».

بایدن تاکید کرد: «در صورت لزوم در صدور دستور برای اتخاذ تدابیر بیشتر به‌منظور حفاظت از مردم خود و جریان آزاد تجارت بین‌المللی، تردید نخواهیم کرد».»

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که نیروی هوایی سلطنتی، حملاتی را علیه تأسیسات نظامی مورد استفاده حوثی‌ها در یمن انجام داد.

سوناک با اعلام این که «بریتانیا همواره از آزادی دریانوردی و جریان تجارت، دفاع خواهد کرد»، تاکید کرد که نیروی دریایی سلطنتی به گشت‌زنی‌های خود در دریای سرخ به عنوان بخشی از عملیات چندملیتی «نگهبان شکوفایی» به‌هدف بازدارندگی حوثی‌ها، ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید