تایمز: حملات بریتانیا و آمریکا به حوثی‌ها با کشتی‌های جنگی و جنگنده‌ انجام خواهد شد

دریاسالار مارک فاکس به العربیه گفت حوثی‌ها باید عواقب تهدیدها و حملات خود علیه ناوبری در دریای سرخ را متحمل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «تایمز»، پنج‌شنبه21 دی فاش کرد که حملاتی که قرار است بریتانیا و آمریکا علیه حوثی‌ها انجام دهند، از طریق کشتی‌های جنگی و جنگنده‌ها صورت خواهد گرفت.

روزنامه «فایننشال تایمز» نیز در گزارش خود پرتاب موشک‌های تاماهاوک از زیردریایی‌های بریتانیایی به سوی اهدافی در یمن را امری محتمل دانست.

در پی توافق بریتانیا و آمریکا برای اقدام نظامی در پاسخ به حملات حوثی‌ها در دریاس سرخ و همزمان با گزارش منابع خبری مبنی بر پرواز پی در پی جنگنده‌های بریتانیایی و آمریکایی در محیط پیرامون حریم‌ هوایی یمن، یک مقام حوثی گفت که اگر آمریکا و بریتانیا علیه یمن اقدام به حملات هوایی کنند دست زدن به هر گزینه‌ای از سوی این گروه محتمل خواهد بود.

این در حالی است که ارتش ایالات متحده اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی یک موشک بالستیک ضدکشتی را به سوی خطوط کشتیرانی بین‌المللی در خلیج عدن شلیک کردند.

طبق بیانیه ارتش آمریکا این حمله موشکی هیچ آسیب یا خسارتی در بر نداشته است.

کاخ سفید تهدید کرد که ایالات متحده آمریکا برای مقابله با تهدیدات حوثی‌ها در دریای سرخ هر کاری که لازم باشد را انجام خواهد داد.

در همین حال دریاسالار مارک فاکس در گفت‌وگویی اختصاصی با «العربیه» بر ضرورت مقابله با تهدید شبه‌نظامیان حوثی علیه کشتیرانی در دریای سرخ تاکید کرد.

او گفت که واشنگتن گزینه‌های نظامی احتمالی را برای مقابله با حوثی‌ها ترتیب خواهد داد. او همچنین خواستار توقف حمایت تدارکاتی ایران از حوثی‌ها شد.

از سوی دیگر عبدالملک الحوثی، رهبر گروه حوثی‌ها نیز روز پنج‌شنبه در یک پیام ضبط شده که از تلویزیون پخش شد، تهدید کرد که به هر حمله آمریکا که آنها را در آب‌های دریای سرخ هدف قرار دهد، پاسخ خواهد داد.

رهبر حوثی‌ها افزود که هرگونه حمله آمریکا به اعضای گروه تحت امر وی در دریای سرخ بی‌پاسخ نخواهد ماند.

او اظهار داشت که چنین پاسخی بیشتر از واکنش اخیر این گروه خواهد بود که طی آن با پهپادها و موشک‌های کروز و بالستیک یک کشتی آمریکایی را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

رهبر حوثی‌ها تاکید کرد که موضع واشنگتن و لندن مانع از ادامه حملات این گروه علیه اسرائیل برای متوقف کردن جنایات تل‌آویو علیه فلسطینی‌ها در غزه نخواهد شد.

او همچنین بر ادامه هدف قرار دادن کشتی‌های مرتبط با اسرائیل تاکید کرد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها نیز در واکنش به قطعنامه شورای امنیت گفت که آنها به حملات علیه کشتی‌های اسرائیلی که به سمت بنادر فلسطین اشغالی می‌روند ادامه می‌دهند.

او تاکید کرد که قطعنامه 2722 شورای امنیت یک لکه ننگ تاریخی برای این شورا است.

عبدالسلام خاطرنشان کرد: «این تصمیم شورای امنیت اسرائیل را تشویق می‌کند که به جنایات خود علیه فلسطینیان ادامه دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید