پیشنهاد جدید قطر برای توقف جنگ شامل عقب‌نشینی اسرائیل و خروج رهبران حماس از نوار غزه

جنبش فلسطینی حماس ضمن تکذیب وجود طرح پیشنهادی از سوی قطر تاکید کرد که هر گونه طرح‌های‌ پیشنهادی که اساسا مبتنی بر توقف کامل جنگ در نوار غزه نباشد، پذیرفتنی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا بر اعلام سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، شورای جنگ این کشور شامگاه چهارشنبه 20 دی، پیشنهاد جدید ارائه شده از سوی میانجی‌گران قطری برای از سرگیری مذاکرات تبادل اسرا با حماس را بررسی خواهد کرد.

رادیو و تلویزیون اسرائیل در توضیح جزئیات این طرح پیشنهادی کشور قطر، که آن را «بسیار جدید» توصیف کرد، اعلام داشت که شامل مواردی متعدد است که مهمترین آن‌ خروج رهبران حماس از غزه، خروج نیروهای ارتش اسرائیل از نوار غزه و آزادی تدریجی گروگان‌ها از این باریکه است.

این سازمان همچنین خاطرنشان کرد که دیوید بارنیا، رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد) گزارشی را در مورد آخرین تحولات مربوط به از سرگیری مذاکرات غیر‌مستقیم با حماس به شورای جنگ ارائه خواهد کرد، چرا که او مجاز است با میانجی‌گران در زمینه پرونده تبادل اسرا ارتباط برقرار کند.

تکذیب پیشنهاد قطر از سوی حماس

از سویی جنبش فلسطینی حماس اعلام کرد که پیشنهاد قطری مورد اشاره، خبر نادرستی است و در ادامه تاکید کرد که هر گونه طرح‌های‌ پیشنهادی که اساسا مبتنی بر توقف کامل جنگ در نوار غزه نباشد، پذیرفتنی نیست.

این گروه همچنین تاکید کرد که گروگان‌ها در غزه تا زمانی که نتانیاهو به شرط‌های حماس که مطالبه برای توقف کامل جنگ در نوار غزه است، تن ندهد، سالم بازگردانده نخواهند شد.

در همین راستا از دیوان دادگستری بین‌المللی خواسته شده که تسلیم فشارهای آمریکا نشود و از دولت آمریکا نیز خواسته شده که از سیاست‌ خود که باعث کارشکنی در مسیر تلاش‌های برای پایان دادن به جنگ غزه می‌شود، دست بکشد.

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در تور خاورمیانه‌ای خود اشاره کرد که حماس هم‌اکنون احتمالا مشغول مذاکرات برای ازسرگیری تبادل اسرا با اسرائیل است.

شایان ذکر است که وزارت بهداشت غزه، چهارشنبه اعلام کرد که در ادامه حملات اسرائیل به این باریکه ظرف 24 ساعت گذشته 147 فلسطینی کشته شدند و با حساب این تعداد مجموع قربانیان جنگ از آغاز تهاجم اسرائیل به نوار غزه در پاسخ به حمله 7 اکتبر حماس تاکنون، به 23357 کشته افزایش یافته است.

این وزارتخانه ضمن اشاره به انتقال 243 آسیب‌دیده فلسطینی به بیمارستان‌ها طی 24 ساعت گذشته در غزه، تازه‌ترین آمار رسمی مجروحین جنگی را 59410 نفر اعلام کرد.

سازمان هلال احمر فلسطین نیز چهارشنبه بیستم دی از کشته شدن 4 نفر از نیروهای امدادی خود در بمباران اسرائیل بر یک دستگاه آمبولانس در دیر البلح در نوار غزه خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید