بلینکن در مصر: با ادغام اسرائیل در منطقه و برپایی کشور فلسطینی ایران منزوی خواهد شد

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن بر این موضوع تمرکز دارد که اوضاع در کرانه باختری از کنترل خارج نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه 21 دی تاکید کرد که همکاری اسرائیل با منطقه و یافتن راهی برای برپایی کشور فلسطینی بهترین راه برای منزوی کردن ایران است.

بلینکن این اظهارات را پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، قبل از سوار شدن به هواپیما برای ترک قاهره بیان کرد.

وزیر خارجه آمریکا در پایان سفر خود به خاورمیانه گفت:«امنیت اسرائیل و ادغام آن در منطقه با گشودن مسیری برای تشکیل کشور فلسطین مرتبط است».

او در ادامه گفت: «برپایی یک کشور فلسطینی برای منزوی کردن و به حاشیه راندن ایران، چشم‌انداز روشن است اما باید به سوی آن گام برداریم».

بلینکن با اشاره به حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در منطقه، گفت که نزدیکی بین کشورهای عربی و اسرائیل که خواستار آن است، قادر خواهد بود «ایران و نیروهای نیابتی آن را که خسارات زیادی (به ایالات متحده) و تقریباً به همه طرف‌ها در منطقه وارد می‌کنند را منزوی کند».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «من فکر می‌کنم این چشم انداز (تشکیل کشور فلسطین و صلح بین کشورهای عربی و اسرائیل) برای بسیاری از رهبران کشورها در خاورمیانه بسیار روشن است».

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که واشینگتن بر این موضوع تمرکز دارد که اوضاع در کرانه باختری از کنترل خارج نشود.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر امروز از بلینکن و هیئت همراه او استقبال کرد.

ریاست جمهوری مصر گفت که بلینکن از تلاش‌های مستمر مصر برای آرام کردن اوضاع در منطقه و تحکیم صلح و ثبات قدردانی کرد.

السیسی بار دیگر بر تمایل مصر برای ادامه هماهنگی بین دو طرف به نفع امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد.

در این دیدار وضعیت منطقه به ویژه در نوار غزه و سرزمین‌های فلسطینی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بلینکن در مورد پیشرفت سفر گسترده خود در منطقه ضمن ارائه برخی توضیحات، از دیدگاه مصر در مورد چشم‌انداز راه حل آینده نیز مطلع شد.

عبدالفتاح السیسی نیز در این راستا بر ضرورت ادامه تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس جهت حل و فصل عادلانه و همه‌جانبه مسئله فلسطین به نحوی که به ریشه‌های وضعیت کنونی رسیدگی شود و فلسطینی‌ها بتوانند به حقوق مشروع خود، امنیت، توسعه و رفاه دست یابند، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید