بلینکن در دیدار با محمود عباس: از تشکیل کشور فلسطینی حمایت می‌کنیم

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با بیان اینکه اظهارات وزرای اسرائیل مبنی بر اخراج مردم فلسطین، بسیار خطرناک است، تاکید کرد که اجازه جابجایی هیچ شهروند فلسطینی چه در غزه و چه در کرانه باختری داده نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، که از حمله حماس در 7 اکتبر تاکنون چهار بار به اسرائیل و کشورهای عربی سفر می‌کند، چهارشنبه 20 دی در دیدار با محمود عباس، رئیس‌ دولت خودگردان فلسطین گفت، ایالات متحده از اقدامات مشخص و ملموس برای تشکیل کشور فلسطینی حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، محمود عباس در این دیدار بر لزوم آزادسازی فوری وجوه مالی فلسطینی‌ها متعلق به وجوه مالیاتی تشکیلات خودگردان فلسطینی که در توافقنامه اسلو تضمین شده اما اکنون اسرائیل از انتقال آن امتناع می‌ورزد، تاکید کرد.

محمود عباس با بیان اینکه اظهارات وزرای اسرائیل مبنی بر اخراج مردم فلسطین «بسیار خطرناک» است، تاکید کرد: «دولت خودگردان اجازه جابجایی هیچ شهروند فلسطینی را چه در غزه و چه در کرانه باختری نخواهند داد».

اظهارات عباس در واکنش به سخنان برخی مقامات تل‌آویو بیان شده که گفته بودند آوارگان فلسطینی ساکن نوار غزه به سینا مصر و مناطق دیگر بروند.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در این باره اعلام کرد که بلینکن در دیدار با محمود عباس درباره اصلاحات اداری در این تشکیلات رایزنی مفیدی انجام داده است.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که بلینکن، روز گذشته، از تل‌آویو بازدید کرد.

بلینکن اعلام کرد که از رهبران اسرائیل خواسته است تا برای جلوگیری از کشته‌شدن غیرنظامیان فلسطینی اقدامات بیشتری انجام دهند.

وزیر خارجه آمریکا اما به مذاکرات غیرمستقیم که قبلاً بین اسرائیل و حماس برای تبادل اسرا آغاز شده بود، اشاره‌ای نکرد.

با این حال او سپس تاکید کرد که جنبش حماس در نهایت در روند مذاکره برای تبادل گروگان‌ها شرکت خواهد کرد.

بلینکن روز گذشته اعلام کرد که عملیات نظامی اسرائیل در غزه وارد مرحله جدیدی با شدت کمتری خواهد شد.

او همچنین تاکید کرد که کشورش علاوه بر ایفای نقش در رساندن کمک‌های بشر دوستانه به غزه و آزاد کردن گروگان‌ها، از گسترش درگیری‌ها در منطقه جلوگیری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید