سفیر سعودی در لندن: راه حل ایده‌آلی برای وضعیت پس از جنگ غزه وجود ندارد

شاهزاده خالد بن بندر بن سلطان تاکید کرد که خواهان آتش‌بس فوری در نوار غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شاهزاده خالد بن بندر بن سلطان، سفیر سعودی در لندن، سه‌شنبه 19 دی، در بیانیه‌ای به رادیو تلویزیون بریتانیا تاکید کرد که هیچ راه‌حل ایده‌آلی برای وضعیت پس از جنگ وجود ندارد و جامعه بین‌المللی هنوز بر سر آتش‌بس به توافق نرسیده است و این نشان می‌دهد که باید ابتدا این اتفاق صورت پذیرد.

گفت‌وگو نقش اقتدار تشکیلات را تعیین می‌کند

شاهزاده بن بندر با بیان اینکه تشکیلات خودگردان فلسطین منابع زیادی برای ایفای نقش در غزه دارد، بر لزوم مشارکت بین المللی نیز تاکید کرد. او افزود: «ماهیت این نقش باید از طریق گفت‌وگو با فلسطینی‌ها، جامعه جهانی و اسرائیلی‌ها مشخص شود.»

سفیر سعودی در بریتانیا همچنین تصریح کرد که افراط‌گرایی نه تنها نگرانی ریاض، بلکه نگرانی همه است.

در حالی که بیش از 80 درصد از جمعیت غزه از خانه‌های خود آواره و بیش از 20 هزار نفر کشته شدند، شاهزاده خالد بن بندر بر سطح بی‌سابقه خشونت‌های دو طرف، به‌ویژه از سوی کشوری که قرار است یک کشور مسئول باشد، تاکید کرد.

او در ادامه خاطرنشان کرد: «این سطح نه تنها برای فلسطینی‌ها، بلکه در بریتانیا، فرانسه، آمریکا، کانادا، الجزایر، اردن، سعودی، مصر و یمن نیز به از دست دادن امید منجر می‌شود.»

تلاش‌های انجام شده کافی نیست

سفیر سعودی تصریح کرد که دولت اسرائیل همچنان در مورد پایان دادن به مرحله اول جنگ تردید دارد و گفت: «تلاش‌های صورت گرفته برای توقف جنگ ناکافی است.»

بن بندر در پاسخ به سوالی درباره موضع بریتانیا در این خصوص گفت: «امیدوارم شاهد اعتدال بیشتری در مواضع لندن باشیم و ببینیم که تمام دنیا با اسرائیل همانطور که با دیگران رفتار می کند، رفتار کنند.»

او همچنین تاکید کرد: «اگر هر طرف دیگری همان کاری را که اسرائیل انجام داد انجام دهد، از جامعه بین المللی کنار گذاشته می‌شود و در معرض تحریم‌ و موارد دیگر نیز قرار می‌گیرد.»

عادی‌سازی به ضرر فلسطینی‌ها نخواهد بود

سفیر سعودی در لندن توضیح داد که مذاکرات در مورد عادی‌سازی روابط ریاض و تل‌آویو قبل از حمله حماس در هفتم اکتبر گذشته ادامه داشت.

او تاکید کرد: «آنچه در این گفت‌وگوها مهم است این است که نتیجه نهایی آن‌ها حداقل شامل یک کشور مستقل فلسطینی باشد و عادی‌سازی به هزینه فلسطینی‌ها تمام نخواهد شد.»

خالد بن بندر در ادامه به شبکه «بی‌بی‌سی» گفت که معتقد نیست دلیل حمله حماس هدف قرار دادن عادی‌سازی روابط با اسرائیل بوده است.

او همچنین با تاکید بر اینکه آنچه رخ داده مستلزم برنامه‌ریزی، انگیزه و موارد دیگر است که کمترین آن تداوم اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل بود، تاکید کرد که گفت‌وگوهای عادی‌سازی با اسرائیل دلیل حمله 7 اکتبر نیست و این مساله به تاریخ صد سال پیش باز می‌گردد.

«مذاکرات متوقف شده است»

خالد بن بندر همچنین تاکید کرد که سعودی به‌رغم حمله 7 اکتبر همچنان به عادی‌سازی علاقه دارد و از زمان پروژه ملک فهد در سال 1982 که الهام بخش طرح صلح عربها بود به این موضوع علاقه‌مند بوده است. او در ادامه گفت: «نمی‌توان با اسرائیل بدون کشور فلسطین زندگی کرد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات عادی‌سازی تا تشکیل کشور فلسطین به بن‌بست خورده است، گفت که مذاکرات واقعاً به بن‌بست خورده و تاکید کرد که قبل از حمله هفتم اکتبر اوضاع به عادی‌سازی نزدیک شده و در نتیجه نزدیک به رسیدن به یک توافق تشکیل کشور فلسطین بود.

سفیر ریاض در لندن همچنین تاکید کرد که بدون یک کشور باثبات و مستقل فلسطینی، هیچ چیز دیگری مهم نیست، چرا که نتیجه آن راه حلی بلندمدت برای مناقشه نخواهد بود.

نقش حماس پس از جنگ

شاهزاده بن بندر در پاسخ به این سوال که آیا حماس را بخشی از راه حل سیاسی جنگ غزه می‌داند، تاکید کرد که این موضوع نیاز به تفکر و کار زیادی دارد.

سفیر سعودی در اظهارات خود به رادیو تلویزیون بریتانیا توضیح داد که اگر امروز به ایرلند نگاه کنیم، بخش بزرگی از آن به عنوان چهل سال پیش در بریتانیا به عنوان تروریست تلقی می‌شد و تأکید کرد که اگر خوش‌بینی و امید وجود داشته باشد، فضای مناسب و دائمی برای تغییر وجود خواهد داشت.

او با بیان اینکه وقتی اختلافی پیش می‌آید اولین چیزی که باید به رسمیت شناخته شود این است که هر دو طرف متضرر شده‌اند و وقتی هر دو طرف ضرر می‌کنند قصد حل و فصل وجود دارد، و تاکید کرد که بدون حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین راه حلی وجود ندارد.

خالد بن بندر در ادامه افزود: «مشکل حال حاضر این است که دولت اسرائیل که جهان با آن عمل می کند، دیدگاهی افراطی دارد که در جهت دستیابی به یک حل و فصل قدم برنمی‌دارد و این بدان معناست که درگیری طرف‌های متخاصم پایان نخواهد یافت.»

سفیر ریاض از آنچه وی تحت عنوان کنترل شهرک نشینان افراطی بر دولت اسرائیل توصیف کرد، انتقاد کرد، و افزود: «برخی از وزرای اسرائیلی که به نظر او منطقی تر بودند، مطالبی را بیان کردند که اگر شخص دیگری می‌گفت، نه تنها مورد انتقاد قرار می‌گرفت، بلکه به طور گسترده محکوم می‌شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید